Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zamiana prac społecznych na grzywnę

Daniel Anweiler06 sierpnia 2016186 komentarzy

Zamiana prac społecznych na grzywnęW kilku poprzednich wpisach opisałem możliwość zamiany kar na inne. W obecnie obowiązujących przepisach prawa karnego zamiana kar na inne jest nieco inaczej regulowana niż było to poprzednio. Zmiana dotyczy w szczególności kary ograniczenia wolności.

Kara ograniczenia wolności może być orzeczona już w wyroku albo może być karą zamienioną z kary więzienia w zawieszeniu przy rozpatrywaniu przez sąd zarządzania wykonania kary jako alternatywa dla zarządzenia więzienia, choć nie zawsze jest to możliwe. Kara prac społecznych może być także karą zamienioną z grzywny. W tym ostatnim przypadku nie jest niestety już możliwe odroczenie kary prac społecznie użytecznych. Przerwa także po nowelizacji prawa karnego nie jest możliwa do uzyskania.

W poprzednio obowiązujący przepisach była także możliwość zamiany kary prac społecznych na grzywnę. Obecnie nie jest to już możliwe. Kara ograniczenia wolności może być tylko zamieniona ma zastępczą karę pozbawienia wolności.

Co w taki razie można zrobić? Nie chcesz iść do więzienia a kary prac społecznych też nie możesz odbyć.

Istnieje kilka możliwości prawnych wyjścia z wydawałoby się patowej sytuacji.

Możesz wnioskować o odroczenie kary ograniczenia wolności na 6 miesięcy. Sąd może się do Twojego wniosku przychylić jeżeli uzna, że natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla Ciebie lub Twojej rodziny zbyt ciężkie skutki.

Gdy Twój stan zdrowia uniemożliwia Ci wykonywanie prac społecznych możesz wnioskować o przerwę w wykonywaniu kary a sąd gdy uzna, że nie możesz wykonywać nałożonych prac zarządzi przerwę w karze. W tym wypadku musisz jednak zacząć już wykonywać prace społeczne bo dopiero wtedy możliwa jest przerwa.

Kolejnym sposobem jest zamiana formy obowiązku pracy społecznej na potrącanie określonej kwoty z wynagrodzenia. Sąd w szczególnie uzasadnionych wypadkach może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę. Tak orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym. Jednakże w tym przypadku musisz mieć stałą (mniej więcej) pracę na umowę o pracę.

Możesz też poczekać na zarządzenie Ci zastępczej kary pozbawienia wolności a następnie złożyć wniosek o wykonanie kary w drodze dozoru elektronicznego. Jednak ten manewr zostawiłbym jako ostateczną deskę ratunku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 81 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: