Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Wstrzymanie wykonania kary

Daniel Anweiler01 czerwca 201742 komentarze

Wstrzymanie wykonania karyZostałeś skazany na karę bezwzględną pozbawienia wolności albo sąd odwiesił Ci karę i musisz iść do Zakładu Karnego. Z pomocą przychodzi wiosek o wstrzymanie wykonania kary. Jak i gdzie go złożyć?

Wstrzymanie wykonania kary

Nie wiesz kiedy masz się stawić w Areszcie Śledczym i tu nagle przychodzi list z sądu z tzw. “biletem”. Masz się stawić w Areszcie Śledczym za 7 dni. I co tu teraz zrobić? Przecież wyrok był dopiero niedawno a tu już trzeba się stawić do odbycia kary.

Szukasz w internecie co zrobić? Może złożyć wniosek o odroczenie kary albo wniosek o odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego. Czytasz dalej i tu się okazuje, że złożenie wniosku nie oznacza, że nie musisz się stawić w Areszcie Śledczym. Może jakbyś wcześniej zaczął działać, złożył wcześniej wniosek ale teraz to już chyba nic się nie da zrobić.

 Jest jednak wyjście.

Oczywiście możesz złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary jeżeli zachodzą przesłanki do odroczenia kary albo wniosek o sde jeżeli kara nie przekracza 1,5 roku. Jak pisałem wcześniej taki wniosek sam z siebie nie sprawi, że za 7 dni nie będziesz musiał zgłosić się w Areszcie Śledczym.

Do swojego wniosku musisz dodać wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Nie działa to jednak jak automat.

Swój wniosek  musisz odpowiednio uzasadnić. W szczególności okolicznościami uzasadniającymi odroczenie kary albo faktem złożenia wniosku o odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego.

Sąd Twój wniosek o wstrzymanie wykonania kary rozpozna w pierwszej kolejności. Wyda w tym zakresie postanowienie w którym rozstrzygnie czy wstrzymać wykonanie kary do czasu rozstrzygnięcia wniosku o odroczenie kary albo o dozór elektroniczny. Takie postanowienie nie wymaga uzasadnienia i nie jest zaskarżalne. W większości przypadków niższych kar sąd wstrzymuje wykonanie kary do czasu rozstrzygnięcia Twojego wniosku.

Pamiętaj zatem, żeby we wniosku o odroczenie wykonania kary zawrzeć wniosek o wstrzymanie wykonania kary albo składając wniosek o sde poinformować sąd wykonawczy o złożeniu takiego wniosku i wnieść o wstrzymanie wykonania kary.

Zapraszam do posłuchania podcastu o tym jaki i kiedy można wstrzymać wykonanie kary.

Możesz także zobaczyć mój vlog Prawo w Minutę o wstrzymaniu wykonania kary.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 42 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Goliat Michał 7 lipca, 2017 o 16:28

Witam mam pytanie czy jeśli złożyłem wniosek o sde do sądu penitencjarnego I do tego samego sądu złożyłem wniosek o wstrzymanie wykonania kary to czy sad penitencjarny może wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania kary??

Odpowiedz

Daniel Anweiler 11 lipca, 2017 o 10:11

Dzień Dobry Panie Michale,
Sprawą wstrzymania kary zajmuje się sąd pierwszej instancji zajmujący się wykonywaniem kary.
Sąd penitencjarny tylko w bardzo szczególnych przypadkach orzeka o wstrzymaniu wykonania kary.
Proszę jeszcze raz złożyć wniosek do sądu I instancji podając, że złożył Pan o SDE.

Odpowiedz

Piotr 22 listopada, 2022 o 23:06

Dzien dobry nie dostałem dozoru elektronicznego co moge dalej zrobic jak sie bronić zażalenie napisac czy cos innego ? Tylko co

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 listopada, 2022 o 10:54

Dzień Dobry, Proszę napisać zażalenie. Nie ma innej możliwość. W zażaleniu proszę napisać o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpoznania sprawy zażalenia.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

tomasz 12 lipca, 2017 o 22:16

witam mam pytanie mialem wyrok w zawieszeniu a okres proby 3 lat po uplywie 1,5 roku znowu dostalem wyrok 1,5 r ograniczenia wolnosci w tym siedzialem 4 miesiace co spadlo na 11 miesiecy ograniczenia wolnosci prokurator po 6 miesiacach zazalil sie do sadu penitenciarnego o zarzadzenie kary pozbawienia wolnosci i ta kare sad zarzadzil jak to jest mozliwe ze wykonywalem 7 miesiecy ograniczenia wolnosci terapie prace spoleczne itp i teraz bede odsiadywal jeszcze jeden wyrok co zrobic i co pisac do sadu?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 lipca, 2017 o 11:07

Dzień Dobry Panie Tomaszu,
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Lena 4 grudnia, 2017 o 19:20

Witam . Zlożyłam wniosek o odroczenie wykonania kary ze wzgledu na poltorarocznego syna. Zlozylam takze wniosek o wstrzymanie wykonania kary. W tym czasie na komisariat przyszedl naka doprowadzenia do zk. Czy sad moze odrzucic wniosek o wstrzymanie wykonywania kary?

Odpowiedz

Sara 26 marca, 2018 o 22:19

Witam. Dostalam bilet do ZK na 16 kwietnia. Napisalam wniosek o dozor elektroniczny, jutro jade go zlozyc do Sadu Okregowego. Ale aby nie pojsc do wiezienia, bo Sad moze do tego 16 kwietnia nie rozpatrzyc mojego wniosku, to do Sadu Rejonowego, ktory przyslal mi wezwanie do ZK, musze zlozyc wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Jak mam to napisac i uzasadnic? I na jak dlugo te wstrzymanke kary mogloby byc?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2018 o 15:40

Dzień Dobry Pani Saro,
Witam Panią serdecznie!
Wniosek o wstrzymanie wykonania kary proszę uzasadnić faktem złożenia wniosku o dozór elektroniczny. Wstrzymanie za zwyczaj jest do czasu prawomocnego zakończenia postępowania o dozór elektroniczny.

Odpowiedz

Justyna 7 czerwca, 2018 o 20:17

Jak zlozylem wniosek o dozur elektroniczny i o zawieszenie kary .czy musze 11.06.2018 wstawic sie do wiezienia jak jeszcze zadnej decyzji nie mam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 czerwca, 2018 o 22:49

Dzień Dobry Pani Justyno,
Proszę się informować w sądzie jaka jest decyzja co do wstrzymania wykonania kary.

Odpowiedz

Anna 15 sierpnia, 2018 o 11:52

Witam mam pytanie czy możemy z chłopakiem jeszcze wstrzymać ta sprawę Na wczoraj ma wstawić się w zakładzie karnym na 15 dni i czy da się jeszcze coś zrobić złożyć wniosek o wstrzymania jego kurator powiedział że niby w każdej chwili da się to załatwić ale nie wiemy jak miał by wyglądać taki wniosek . Pani kurator powiedziała że jedzie się do sądu i wpaca 80 zł wtedy można złożyć wniosek

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 sierpnia, 2018 o 13:08

Dzień Dobry Pani Anno,
Zapewne kuratorowi chodzi o wniosek o odroczenie kary – opłata 80 zł.
Proszę powiedzieć czy ta kata 15 dni jest karą zastępczą za nie wpłacenie grzywny czy jest to kara aresztu z kodeksu wykroczeń?

Odpowiedz

Bartek 25 października, 2018 o 23:54

Witam mam pytanie jesli mialem sprawe i odwiesili mi 6 miesiecy napisalem odroczenie odroczyli znowu mialem sprawe i sad sie nie przychylil do mojego odroczenia to jest mozliwosc zebym napisal o dozur elektorniczny bo mam wzory ale niewiem jak napisac wniosek o wstrzymanie kary zaczym sad rozpatrzy o dozór elektroniczny z góry dziekóje za odpowiedz

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 października, 2018 o 13:03

Dzień Dobry Panie Bartku,
Witam Pana serdecznie!
Może Pan złożyć wniosek o sde. Po złożeniu wniosku proszę jego kopię złożyć do Sądu który zajmuje się wykonanie Pana kary wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozstrzygnięcia wniosku o sde. Wniosek o wstrzymanie wykonania kary proszę argumentować tym, że złożył Pan wniosek o sde i osadzenia Pana w zakładzie karnym pociągnie dla Pana jak i Pana najbliższych poważne niekorzystne skutki.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dominika 10 marca, 2019 o 15:24

Witam mam sprawę. Jestem w trakcie odbywania kary sde dostałam na rok czy jest możliwość by złożyć wniosek o skrócenie kary po jakim czasie można złożyć takie pismo?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 11 marca, 2019 o 10:48

Dzień Dobry Pani Dominiko,
Witam Panią serdecznie!
Może Pani złożyć wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z kary odbywanej w sde. Wniosek można złożyć około miesiąca wcześniej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Beata 13 marca, 2019 o 15:32

Witam mam do odbycia karę 5 mięs pozbawienia wolności sąd odroczyl wykonanie kary na rok po roku odbyła się sprawa o zawieszenie kary jednak sąd się do tego nie przychylił czy jest szansa aby pisać o kolejne odroczenie kary? Dodam że mam dwójkę małych dzieci oraz jestem po wypadku (zerwane ścięgna nerwy w nadgarstku) chodzę na rehabilitację do psychologa oraz ortopedy

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 marca, 2019 o 17:09

Dzień Dobry Pani Beato,
Nie za bardzo jest możliwość do dalszego odroczenia. Proszę się zastanowić nad odbyciem kary w dozorze elektronicznym.

Odpowiedz

Zalamany 30 marca, 2019 o 10:34

Witam.mam 2 wyroki jeden wyrok jes 3miesionce i jest wtrakcie zalatwiania na branzoletke.na tomiast drugi wyrok to 1rok i 2 miesionce zlozylem odolanie sond sie nie uchylil potem mialem apelacje tez sie nie uchylil i wzeszlym miesioncu mialem sprawe gdzie sond uprawomocnil wyrok dostalem bilet do zk wczoraj mialem sie stawic co moge w tej sprawie jeszcze zrobic ma 4 dzieci w ty blizniaki dzieci male.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 18:14

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Może Pan złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary podając jako okoliczności uzasadniające wniosek sytuację rodzinną. Wraz z wnioskiem o odroczenie proszę złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary.

Odpowiedz

Sławomir 3 kwietnia, 2019 o 11:39

Jak długo jest rozpatrywane przez sąd wniosku o wstrzymanie wykonania kary tzn.nie zatrzymania przez policję

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 17:50

Dzień Dobry Panie Sławomirze. Wszystko zależy od sędziego który rozpatruje sprawę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Beata 14 kwietnia, 2019 o 07:46

Witam 03.04. Miałam Stawić się do ZK
27.03 Marca napisałam wniosek o odroczenie wykonania kary wraz z wnioskiem o wstrzymanie.Otrzymalam pismo ze sprawa o odroczenie odbędzie się 25.04 ale wykonania kary nie wstrzymano jakie są szanse na odroczenie jestem w ciąży oraz mam dwoje małych dzieci
jeśli nie odrocza czy mogą wziąść mnie z sądu do ZK

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 kwietnia, 2019 o 11:39

Dzień Dobry Pani Beato,
Witam Panią serdecznie!
To, że sąd nie wstrzymał wykonania nie oznacza, że nie odroczy wykonania kary. Co do zabrania Pani do odbycia kary prosto z sądu to raczej nie powinno być takiej sytuacji ale nie mogę nic zagwarantować bo to wszystko zależy od sądu.

Odpowiedz

Tomek 18 listopada, 2020 o 05:38

mój wniosek o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpatrzenia wniosku o odroczenie nie został rozpoznany od 4 miesięcy a wczoraj przyszedł mi bilet. Nie mam wyznaczonej daty posiedzenia, ani żadnych informacji. A na BOI uzyskałem info, że wnioski moje są złożóne, ale nie rozpatrzone. Co robić w takiej sytuacji? Składać wniosek ponownie? Czy tak można, że ten sam wniosek składa się ponownie?
Bardzo dziękuję za odpwiedź

Odpowiedz

Przemek 28 grudnia, 2020 o 12:19

Dzień dobry.
Moja sytuacja wygląda tak.
Dnia 04.01 mam się zgłosić do odbycia kary , a rozpatrzenie wniosku o SDE mam 15.01.
Czy jeżeli nie stawie się do aresztu to Sąd Penitencjarny będzie o tym wiedział i nie udzieli mi zgody na bransoletkę czy może jednak mam szansę?
Z góry wielkie dzięki za odpowiedź

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 29 sierpnia, 2021 o 19:40

Udało się ? Dostałeś sde?

Odpowiedz

Arek 4 sierpnia, 2021 o 19:56

Witam
13.08 .mam wstawić się do zk
Napisałem wniosek 3.08 o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpatrzenia decyzji o dozór elektroniczny czy jest szansa że do 13.08 sąd rozpatrzy wniosek?

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 29 sierpnia, 2021 o 19:39

Hej, udało się ?

Odpowiedz

Arek 30 sierpnia, 2021 o 00:50

Nie

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 30 sierpnia, 2021 o 03:10

A jak skończyła się Twoja sprawa? Jeśli to nie tajemnica

Odpowiedz

Arek 30 sierpnia, 2021 o 07:20

Odsiaduje wyrok. A o co chodzi może pomogę ?

Michał 11 sierpnia, 2022 o 07:03

Witam sąd nie uwzględnił mojego wniosku o odroczenie kary. Dostane uzasadnienie sad dał sobie 5 dni na jego sporządzenie, Mam też osobne postanowienie o wstrzymaniu wykonania kary do czasu prawomocnego rozparzenia wniosku o odroczenie. Czy jak złoże zażalenie to nadal obowiązuje to wstrzymanie kary. Na logike tak ale dopytuje? dzieki

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 30 sierpnia, 2021 o 07:48

Ktoś mi bliski , ma wezwanie do zk na 20.09 ma adwokata adwokat złożył wniosek o sde i wstrzymanie , i martwimy się jak to się skończy ..

Odpowiedz

Arek 30 sierpnia, 2021 o 08:20

Kiedy złożył wniosek o sde? Były już pomiary robione ?

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 30 sierpnia, 2021 o 17:38

Wniosek o sde złożył w piątek, pomiarów jeszcze nie było, ale wiemy od adwokata ze sprawa ruszyła, wniosek o wstrzymanie tez został zlozony

Odpowiedz

Arek 31 sierpnia, 2021 o 07:33

Wszystko za późno ,wpierw. Muszą być zrobione pomiary
Wniosek o wstrzymanie

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 31 sierpnia, 2021 o 08:37

Ale to najpierw powinny być pomiary a później wniosek ? Nie rozumiem

Odpowiedz

Arek 31 sierpnia, 2021 o 08:48

Zanim rozpatrzą wniosek o obroże to wpierw pomiary są robione czy jest zasięg jeśli jest wyznaczają posiedzenie niby 30 dni ale trwa to o wiele dłużej nawet i 5 miesięcy.
Wniosek o wstrzymanie akurat u nas negatywnie został rozpatrzony i czekaliśmy około ponad miesiąc.

Odpowiedz

Arek 31 sierpnia, 2021 o 08:50

Osoba była wcześniej karana ? jaką karę ma odbyć?

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 31 sierpnia, 2021 o 10:26

Była, ale nigdy nie siedziała, dostała teraz rok wiezienia

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: