Zmiana formy obowiązku prac społecznych. Czyli potrącenie z wynagrodzenia na cele społeczne

Daniel Anweiler        14 sierpnia 2016        29 komentarzy

Skazano Cię na karę prac społecznych. Musisz odpracować do 40 godzin w miesiącu. Myślisz, że w sumie ok. Dasz radę. Tutaj nagle okazuje się, że dostajesz pracę i nie możesz odpracować swojej kary. Nie chcesz przecież, żeby zamienili ją na zastępczą karę pozbawienia wolności, a zamiana kary prac społecznych na grzywnę nie jest już możliwa. Okoliczności nie pozwalają Ci na staranie się o odroczenie wykonania kary albo o przerwę.

Co w takiej sytuacji?

Możesz się starać o zamianę formy obowiązku wykonywania kary prac społecznych. Zgodnie z przepisem kodeksu karnego wykonawczego sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę. Orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym. Oznacza to, że zamiast pracować do 40 godzin w miesiącu będzie Ci potrącane do 20 % wynagrodzenia co miesiąc przez okres na który orzeczono karę ograniczenia wolności.

Sąd może dokonać takiej zmiany w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Oznacza to, że każdy przypadek będzie przez sąd oceniany osobno ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że sąd dokona zmiany w przypadku gdy nie możesz wykonywać prac społecznych. Niemożność wykonywania pracy społecznej może wynikać z podjęcia przez Ciebie pracy, gdy praca jest na zmiany albo przepisy prawa pracy wymagają od Ciebie określonego dobowego odpoczynku (np. masz pracę jakie kierowca ciężarówki).

Nie wszyscy wiedzą, że zmiana formy wykonywania prac społecznych jest możliwa także w druga stronę. Znaczy to, że sąd może zmienić formę wykonywania kary ograniczenia wolności z potrącenia wynagrodzenia za pracę na pracę społeczną przyjmując przelicznik wskazany powyżej czyli 10 % wynagrodzenia to 20 godzin pracy na cele społeczne w miesiącu. Taka zmiana jest uzasadniona np. utratą pracy albo zmniejszeniem etatu za czym idzie obnażenie wynagrodzenia.

Taka zmiana formy wykonywania pracy jest możliwa kilkukrotnie w czasie wykonywania kary ograniczenia wolności. Możliwa jest w gdy kara nie jest jeszcze wykonywana a także gdy pracujesz już na cele społeczne. 

Sądem właściwym do rozpoznania Twojego wniosku jest sąd rejonowy, w którego okręgu kara jest lub ma być wykonywana, także gdy karę ograniczenia wolności orzekł wobec Ciebie sąd okręgowy. Twój wniosek będzie rozpoznany na posiedzeniu bez udziału stron czyli posiedzeniu niejawnym. Wniosek nie podlega opłacie. Na niekorzystne postanowienie przysługuje Ci zażalenia do sądu okręgowego.

{ 29 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

robert Wrzesień 13, 2016 o 20:47

Witam,dostałem do odpracowania 40 godz,lecz mieszkam i pracuje za granicą.W mojej sytułacji jedyna opcja to zamiana godzin na grzywnę,wiec mam pytanie jakimi stawkami godzinowymi kieruje się sąd?czy są to stawki obecnie zawarte w ustawach o zatrudnieniu czy sądy posiadaja swoje własne przeliczniki,czy jeśli moje zarobki są wysokie to ma to wpływ na ustalenie stawki godzinowej za grzywnę?

Odpowiedz

robert Wrzesień 13, 2016 o 20:49

W artykule jest wzmianka o 10% od wynagrodzenia za 20 godzin,o jakie wynagrodzenie chodzi..o wynagrodzenie skazanego czy wynagrodzenie w miejscy w którym będzie odrabiał godziny?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 23, 2016 o 15:46

Dzień Dobry Pani Robercie,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za komentarz.
Sąd może zamienić Panu karę ograniczenia wolności a właściwie sposób jej wykonywania na potrącanie z wynagrodzenia jednakże musi być Pan zatrudniony w polskiej firmie.
Jeżeli chodzi o wysokość potrącenia to jest to zależne od wysokości wynagrodzenia danej osoby. Nie wyciąga się średniej w danym miejscu wykonywania kary.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Arek Listopad 28, 2016 o 11:40

Witam a jak ktoś pracuje bez umowy „na czarno” i też nie pasuje chodzić na odrobki co wtedy można zrobić?

Odpowiedz

agnieszka Maj 15, 2017 o 22:35

GODZINY DO ODPRACOWANIA

Odpowiedz

JOANNA Styczeń 20, 2017 o 11:08

Dzień dobry mam takie pytanie odnośnie kolegi czy można zwiększyć ilość prac spolecznych tzn ma zasadzie po 30 godzin miesiecznie a chciałby odrobic 90godzin w miesiacu… czy można do sadu wystąpić z taką prośbą? ? I jak sporządzić takie pismo? Bardzo proszę o pomoc

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 20, 2017 o 11:13

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Tak do sądu można wystąpić z taką prośbą
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej zapraszam do kontaktu na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

mateusz Styczeń 27, 2017 o 14:17

Witam, w kwietniu tamtego roku dostalem do odrobienia 30h przez pol roku, odrobilem do grudnia tylko 60h, poniewaz pracowalem na czarno, a od pazdzierika tamtego roku mam umowe na b ialo, teraz 17 stycznia zostala ona przedluzona na okres 9 miesiecy, ale jednak dostalem pismo z sadu ze 31 stycznia mam posiedznie w sprawie zamiany kary na pozbawienie wolnosci, co by pan w takiej sytuacji zalecal robic, mam 20 lat i nie wiem nawet co moglbym zrobic, prosilbym o pomoc…

Odpowiedz

mateusz Styczeń 27, 2017 o 14:20

dodam, ze zostalem obciazony kosztami sprawy z ktorych zostalo mi teraz 800 zł jeszcze do zaplaty, ale nie mialem jak tego splacic z powodu innych zadluzen, dopiero teraz jak znalazlem prace na bialo komornik sadowy niby siadl mi na pensje, ale sam przynosze i place po te 100-200 zl i nic mi nie sciagali narazie

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 27, 2017 o 14:31

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

kamil Czerwiec 27, 2017 o 09:08

Powolaj sie. Na art 75a pisemnie w sadzie

Odpowiedz

Sebastian Marzec 7, 2017 o 18:59

Witam. Sąd wyznaczył mi kare ograniczenia wolności po 30h przez rok. Odrobiłem już 6 miesięcy.
Ale teraz moja sytuacja finansowa jest co raz to gorsza. Szukam pracy staram się o umowę lecz jak narazie bez szans. Aktualnie bardzo mi przeszkadza kara na cele społeczne. Chciałbym odroczyć resztę 6 miesięcy. Czy jest taka możliwość dodam że pracodawca bardzo patrzy czy jestem w pracy od pon. do pt.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 8, 2017 o 16:02

Dzień Dobry Panie Sebastianie,
Może Pan złożyć wniosek o uznanie kary za wykonaną. W razie gdyby chciał Pan skorzystać z pomocy w skonstruowaniu wniosku do sądu zapraszam do kontaktu: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Anonim pilne Marzec 23, 2017 o 16:17

Witam licze na konkretna odpowiedz . Sad skazal mnie na 8 mie/po 30godz. Prace zaczelam 11 lutego niestety do 11 marca udalo odpracowac mi sie tylko 14 g. A w marcu zas bylam tylko 5 g. Niestety czasu brak pracuje na umowe zlecenie , mam 3 letnia corke , wynajmujemy mieszkanie a koszty dla mnie sa ogromne takze ucze sie zaocznie , wiec jak nie mam szkoly w weekend to wypada praca niestety z pracy nie moge zrezygnowac poniewaz mam duze wydatki , co mam zrobic zeby nie zamienili mi na wyrok odbycia za kratkami ? Dodam ze sama wychowuje corke i mam21 lat. Jestem sama po ciezkich przezyciach zaczynam sobie z tym nie radzicc . Pomocy ;((

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 23, 2017 o 20:37

Dzień dobry Pani,
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy.

Odpowiedz

Emo Kwiecień 27, 2017 o 07:55

Witam,
Dowiedzialem sie dwa dni temu ze jestem poszukiwany mam do osiadki 90dni. W 2015 roku podobno mialem do odrobienia prace spoleczne do dzis mnie o tym nie poinformowal a tu nagle jestem poszukiwany. Pytanie moje czy da sie zamienic ta odsiadke na grzywne?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 27, 2017 o 08:58

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Proszę złożyć do sądu pismo, że podejmie się Pan prac społecznych albo proszę złożyć wniosek o odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary.
Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz Be Lipiec 23, 2017 o 19:37

Witam.Dostalem do odpracowania karę 20h miesięcznie przez 4 miesiące.Kończy mi się czas na odpracowanie kary a ja nie odrobiłem ani jednej godziny. Dodam, że od dnia w którym dowiedziałem się o karze zaczełem pracować legalnie na umowę zlecenie.Mam 19 lat i podejrzewam u siebie niezdiagnozowaną chorobę psychiczną tzn urojenia,napady leków,depresję.Nie chce iść do więzienia bo to się źle dla mnie skończy.Oczywiście zapłacę za poradę i z góry dziękuję.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 26, 2017 o 12:48

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
Witam Pana serdecznie!
Pozwolę sobie odpisać Panu szczegółowo na maila.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Lukak Lipiec 27, 2017 o 15:24

Witam czy żeby zmieniono kare godzin społecznych na kare grzywny, może być umowa o prace w czechach ??

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 28, 2017 o 07:48

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Niestety umowa o prace może być tylko z Polskim pracodawcą bo tylko od niego może ściągać pieniądze sąd.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aleksandra Sierpień 3, 2017 o 23:40

Witam dostałam wyrok 3 miesięcy pozbawienia wolnosci z sądu rejonowego po odwołaniu do sądu okręgowego zmienili mi wyrok na 12 miesięcy po 30h społecznych. Prowadzę własną działalność uczę się zaocznie i nie mam kiedy odpracować tych godzin,jest jakaś opcja żeby zamienili mi to na grzywne?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 4, 2017 o 08:23

Dzień Dobry Pani Aleksandro,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Grzesiu Sierpień 4, 2017 o 18:27

Będę wnioskował o zamiane prac na potrącanie z pensji, czy te potrącania (15%) czy to co miesiać bedzie obliczany procent z mojego faktycznego dochodu czy 15 procent z tego co mam na umowie, pracuje na akord, ale mam zapewnioną najniższą krajową

Odpowiedz

Adam Październik 11, 2017 o 12:30

Dzień dobry mam pytanie dostałem 40h miesięcznie przez 2lata nieodpłatne godziny czy w takiej sytuacji też jest możliwość zamiany na odtrącone 20%z wypłaty pracuje nie dam rady pogodzić godziny z pracą ?

Odpowiedz

Adam Październik 11, 2017 o 12:31

Dzień dobry mam pytanie dostałem 40h miesięcznie przez 2lata nieodpłatne godziny czy w takiej sytuacji też jest możliwość zamiany na odtrącone 20%z wypłaty pracuje nie dam rady pogodzić godziny z pracą ? Mam chora mame i dom na utrzymaniu poprostu wykonywanie godzin nie jest możliwe

Odpowiedz

Darek Listopad 13, 2017 o 17:38

Panie Mecenasie mam takie pytanie jeśli dostałem 20 godzin miesięcznie do odpracowywania to czy możliwa jest zamiana na pobieranie 10 % kwoty z wynagrodzenia jeśli na umowie mam minimalną krajową?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 13, 2017 o 17:47

Dzień Dobry Panie Darku,
Tak może być dokonywane potrącenie w przypadku minimalnego wynagrodzenia. Nie podlega ono ochronie tak jak w przypadku innych potrąceń.

Odpowiedz

Darek Listopad 13, 2017 o 18:04

dziękuje za informacje, właśnie bałem się, że pewnie podlega ochronie tak jak przy zajęciach komorniczych itp.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: