Zatarcie ukarania za wykroczenie

Daniel Anweiler        09 maja 2016        Komentarze (0)

W poprzednich wpisach omawiałem zatarcie skazania. W niniejszym wpisie pokażę Ci, że zatarcie informacji o karze dotyczy także ukarania za wykroczenie.

W przypadku wykroczeń tak samo jak w przypadku zatarcia skazania za przestępstwo liczy się upływ czasu od uprawomocnienia się wyroku orzekającego karę. Ukaranie uważa się za niebyłe po upływie dwóch lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary.

Jeżeli przed upływem okresu dwóch lat popełniłeś nowe wykroczenie, za które wymierzono Ci karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, ukaranie za oba wykroczenia uważa się za niebyłe po upływie dwóch lat od wykonania, darowania albo od przedawnienia wykonania kary za nowe wykroczenie. Tutaj jest tak samo jak w przypadku przestępstw.

Jeżeli orzeczono wobec Ciebie środek karny, uznanie ukarania za niebyłe nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem wykonania. Niczym się zatem nie różni od zatarcia skazania za przestępstwo.

W przypadku instytucji zatarcia ukarania za wykroczenie nie ma jednak możliwości, tak jak przy zatarcia skazania, złożenia do sądu wniosku o zatarcie ukarania przed upływem okresu przewidzianego przez prawo. Musisz odczekać dwa lata aby ukaranie zostało wykreślone z mocy samego prawa.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: