Zatarcie skazania w wyniku ułaskawienia przez Prezydenta

Daniel Anweiler        19 maja 2016        Komentarze (0)

Zatarcie skazania następuje z mocy prawa. Zatarcie skazania może także nastąpić na Twój wniosek na mocy postanowienia sądu. Wzór wniosku znajdziesz tutaj. Zatarcie skazania może nastąpić także w wyniku ułaskawienia przez Prezydenta RP. Wzór prośby o ułaskawienie znajdziesz tutaj.

Prawo Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do zastosowania swojej kompetencji wobec władzy sądowniczej jest niczym nie ograniczone. Oznacza to, że Prezydent może złagodzić skutki skazania występujące już po wykonaniu, darowaniu czy przedawnieniu wykonania kary niezależnie od tego czy przepisy prawa karnego na zatarcie skazania pozwalają czy nie.

Zatem zatarcie skazania w wyniku aktu łaski Prezydenta może mieć miejsce kiedy nie upłynął jeszcze czas przewidziany prawem do zatarcia skazania, kiedy Twój wniosek o zatarcie skazania został załatwiony przez sąd odmownie oraz w przypadku kiedy w ogóle nie może nastąpić zatarcie Twojego skazania. Tak jest w przypadku skazania Cię na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.

Prezydent może także aktem łaski dokonać zatarcia ukarania za wykroczenie przed upływem okresu do zatarcia kary.

Zatarcie skazania jest możliwe także przed wykonaniem kary, jej darowaniem czy przedawnieniem jej wykonania. Wszystko zależy od decyzji Prezydenta RP, który ma w zakresie prawa łaski całkowitą niezależność.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: