Wstrzymanie wykonania kary

Daniel Anweiler        01 czerwca 2017        4 komentarze

Wstrzymanie wykonania karyZostałeś skazany na karę bezwzględną pozbawienia wolności albo sąd odwiesił Ci karę i musisz iść do Zakładu Karnego. Nie wiesz jak to jest, kiedy masz się stawić w Areszcie Śledczym i tu nagle przychodzi list z sądu z tzw. „biletem”. Masz się stawić w Areszcie Śledczym za 7 dni. I co tu teraz zrobić? Przecież wyrok był dopiero niedawno a tu już trzeba się stawić do odbycia kary.

Szukasz w internecie co zrobić? Może złożyć wniosek o odroczenie kary albo wniosek o odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego. Czytasz dalej i tu się okazuje, że złożenie wniosku nie oznacza, że nie musisz się stawić w Areszcie Śledczym. Może jakbyś wcześniej zaczął działać, złożył wcześniej wniosek ale teraz to już chyba nic się nie da zrobić.

 Jest jednak wyjście.

Oczywiście możesz złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary jeżeli zachodzą przesłanki do odroczenia kary albo wniosek o sde jeżeli kara nie przekracza 1 roku. Jak pisałem wcześniej taki wniosek sam z siebie nie sprawi, że za 7 dni nie będziesz musiał zgłosić się w Areszcie Śledczym.

Do swojego wniosku musisz dodać wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Nie działa to jednak jak automat.

Twój wniosek o wstrzymanie wykonania kary musisz odpowiednio uzasadnić. W szczególności okolicznościami uzasadniającymi odroczenie kary albo faktem złożenia wniosku o odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego.

Sąd Twój wniosek o wstrzymanie wykonania kary rozpozna w pierwszej kolejności. Wyda w tym zakresie postanowienie w którym rozstrzygnie czy wstrzymać wykonanie kary do czasu rozstrzygnięcia wniosku o odroczenie kary albo o dozór elektroniczny. Takie postanowienie nie wymaga uzasadnienia i nie jest zaskarżalne. W większości przypadków niższych kar sąd wstrzymuje wykonanie kary do czasu rozstrzygnięcia Twojego wniosku.

Pamiętaj zatem, żeby we wniosku o odroczenie wykonania kary zawrzeć wniosek o wstrzymanie wykonania kary albo składając wniosek o sde poinformować sąd wykonawczy o złożeniu takiego wniosku i wnieść o wstrzymanie wykonania kary.

Gdybyś chciał skorzystać z mojej pomocy w poprowadzeniu Twojej sprawy wykonawczej skontaktuj się ze mną.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Goliat Michał Lipiec 7, 2017 o 16:28

Witam mam pytanie czy jeśli złożyłem wniosek o sde do sądu penitencjarnego I do tego samego sądu złożyłem wniosek o wstrzymanie wykonania kary to czy sad penitencjarny może wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania kary??

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 11, 2017 o 10:11

Dzień Dobry Panie Michale,
Sprawą wstrzymania kary zajmuje się sąd pierwszej instancji zajmujący się wykonywaniem kary.
Sąd penitencjarny tylko w bardzo szczególnych przypadkach orzeka o wstrzymaniu wykonania kary.
Proszę jeszcze raz złożyć wniosek do sądu I instancji podając, że złożył Pan o SDE.

Odpowiedz

tomasz Lipiec 12, 2017 o 22:16

witam mam pytanie mialem wyrok w zawieszeniu a okres proby 3 lat po uplywie 1,5 roku znowu dostalem wyrok 1,5 r ograniczenia wolnosci w tym siedzialem 4 miesiace co spadlo na 11 miesiecy ograniczenia wolnosci prokurator po 6 miesiacach zazalil sie do sadu penitenciarnego o zarzadzenie kary pozbawienia wolnosci i ta kare sad zarzadzil jak to jest mozliwe ze wykonywalem 7 miesiecy ograniczenia wolnosci terapie prace spoleczne itp i teraz bede odsiadywal jeszcze jeden wyrok co zrobic i co pisac do sadu?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 17, 2017 o 11:07

Dzień Dobry Panie Tomaszu,
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: