Wstrzymanie wykonania kary

Daniel Anweiler        01 czerwca 2017        11 komentarzy

Wstrzymanie wykonania karyZostałeś skazany na karę bezwzględną pozbawienia wolności albo sąd odwiesił Ci karę i musisz iść do Zakładu Karnego. Nie wiesz jak to jest, kiedy masz się stawić w Areszcie Śledczym i tu nagle przychodzi list z sądu z tzw. „biletem”. Masz się stawić w Areszcie Śledczym za 7 dni. I co tu teraz zrobić? Przecież wyrok był dopiero niedawno a tu już trzeba się stawić do odbycia kary.

Szukasz w internecie co zrobić? Może złożyć wniosek o odroczenie kary albo wniosek o odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego. Czytasz dalej i tu się okazuje, że złożenie wniosku nie oznacza, że nie musisz się stawić w Areszcie Śledczym. Może jakbyś wcześniej zaczął działać, złożył wcześniej wniosek ale teraz to już chyba nic się nie da zrobić.

 Jest jednak wyjście.

Oczywiście możesz złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary jeżeli zachodzą przesłanki do odroczenia kary albo wniosek o sde jeżeli kara nie przekracza 1 roku. Jak pisałem wcześniej taki wniosek sam z siebie nie sprawi, że za 7 dni nie będziesz musiał zgłosić się w Areszcie Śledczym.

Do swojego wniosku musisz dodać wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Nie działa to jednak jak automat.

Twój wniosek o wstrzymanie wykonania kary musisz odpowiednio uzasadnić. W szczególności okolicznościami uzasadniającymi odroczenie kary albo faktem złożenia wniosku o odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego.

Sąd Twój wniosek o wstrzymanie wykonania kary rozpozna w pierwszej kolejności. Wyda w tym zakresie postanowienie w którym rozstrzygnie czy wstrzymać wykonanie kary do czasu rozstrzygnięcia wniosku o odroczenie kary albo o dozór elektroniczny. Takie postanowienie nie wymaga uzasadnienia i nie jest zaskarżalne. W większości przypadków niższych kar sąd wstrzymuje wykonanie kary do czasu rozstrzygnięcia Twojego wniosku.

Pamiętaj zatem, żeby we wniosku o odroczenie wykonania kary zawrzeć wniosek o wstrzymanie wykonania kary albo składając wniosek o sde poinformować sąd wykonawczy o złożeniu takiego wniosku i wnieść o wstrzymanie wykonania kary.

Gdybyś chciał skorzystać z mojej pomocy w poprowadzeniu Twojej sprawy wykonawczej skontaktuj się ze mną.

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Goliat Michał Lipiec 7, 2017 o 16:28

Witam mam pytanie czy jeśli złożyłem wniosek o sde do sądu penitencjarnego I do tego samego sądu złożyłem wniosek o wstrzymanie wykonania kary to czy sad penitencjarny może wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania kary??

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 11, 2017 o 10:11

Dzień Dobry Panie Michale,
Sprawą wstrzymania kary zajmuje się sąd pierwszej instancji zajmujący się wykonywaniem kary.
Sąd penitencjarny tylko w bardzo szczególnych przypadkach orzeka o wstrzymaniu wykonania kary.
Proszę jeszcze raz złożyć wniosek do sądu I instancji podając, że złożył Pan o SDE.

Odpowiedz

tomasz Lipiec 12, 2017 o 22:16

witam mam pytanie mialem wyrok w zawieszeniu a okres proby 3 lat po uplywie 1,5 roku znowu dostalem wyrok 1,5 r ograniczenia wolnosci w tym siedzialem 4 miesiace co spadlo na 11 miesiecy ograniczenia wolnosci prokurator po 6 miesiacach zazalil sie do sadu penitenciarnego o zarzadzenie kary pozbawienia wolnosci i ta kare sad zarzadzil jak to jest mozliwe ze wykonywalem 7 miesiecy ograniczenia wolnosci terapie prace spoleczne itp i teraz bede odsiadywal jeszcze jeden wyrok co zrobic i co pisac do sadu?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 17, 2017 o 11:07

Dzień Dobry Panie Tomaszu,
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Lena Grudzień 4, 2017 o 19:20

Witam . Zlożyłam wniosek o odroczenie wykonania kary ze wzgledu na poltorarocznego syna. Zlozylam takze wniosek o wstrzymanie wykonania kary. W tym czasie na komisariat przyszedl naka doprowadzenia do zk. Czy sad moze odrzucic wniosek o wstrzymanie wykonywania kary?

Odpowiedz

Sara Marzec 26, 2018 o 22:19

Witam. Dostalam bilet do ZK na 16 kwietnia. Napisalam wniosek o dozor elektroniczny, jutro jade go zlozyc do Sadu Okregowego. Ale aby nie pojsc do wiezienia, bo Sad moze do tego 16 kwietnia nie rozpatrzyc mojego wniosku, to do Sadu Rejonowego, ktory przyslal mi wezwanie do ZK, musze zlozyc wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Jak mam to napisac i uzasadnic? I na jak dlugo te wstrzymanke kary mogloby byc?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 4, 2018 o 15:40

Dzień Dobry Pani Saro,
Witam Panią serdecznie!
Wniosek o wstrzymanie wykonania kary proszę uzasadnić faktem złożenia wniosku o dozór elektroniczny. Wstrzymanie za zwyczaj jest do czasu prawomocnego zakończenia postępowania o dozór elektroniczny.

Odpowiedz

Justyna Czerwiec 7, 2018 o 20:17

Jak zlozylem wniosek o dozur elektroniczny i o zawieszenie kary .czy musze 11.06.2018 wstawic sie do wiezienia jak jeszcze zadnej decyzji nie mam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 12, 2018 o 22:49

Dzień Dobry Pani Justyno,
Proszę się informować w sądzie jaka jest decyzja co do wstrzymania wykonania kary.

Odpowiedz

Anna Sierpień 15, 2018 o 11:52

Witam mam pytanie czy możemy z chłopakiem jeszcze wstrzymać ta sprawę Na wczoraj ma wstawić się w zakładzie karnym na 15 dni i czy da się jeszcze coś zrobić złożyć wniosek o wstrzymania jego kurator powiedział że niby w każdej chwili da się to załatwić ale nie wiemy jak miał by wyglądać taki wniosek . Pani kurator powiedziała że jedzie się do sądu i wpaca 80 zł wtedy można złożyć wniosek

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 17, 2018 o 13:08

Dzień Dobry Pani Anno,
Zapewne kuratorowi chodzi o wniosek o odroczenie kary – opłata 80 zł.
Proszę powiedzieć czy ta kata 15 dni jest karą zastępczą za nie wpłacenie grzywny czy jest to kara aresztu z kodeksu wykroczeń?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem anweiler@zubek-gatner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: