Widzenie z tymczasowo aresztowanym

Daniel Anweiler        30 stycznia 2017        Komentarze (0)

Jak pisałem w poprzednich wpisach masz prawo jako tymczasowo aresztowany do odwiedzin. Jak mogą się Twoi najbliżsi mogą się ubiegać o widzenie z Tobą pisałem tutaj. Wzór wniosku o zgodę na widzenie znajdziesz tutaj.

Ok, ale ile razy mogą do mnie przyjść najbliżsi i czy zawsze dostaną zgodę?

Widzenia z tymczasowo aresztowanymi nie są z automatu wydawane. Gdyby tak było nie były by potrzebne zgody organu do dyspozycji którego pozostajesz.

To organ do dyspozycji którego pozostajesz udzieli bądź też nie zgody na widzenie Twoim najbliższym.  Kto może się ubiegać o to, żeby Cię zobaczyć w tymczasowym areszcie piszę tutaj.

Masz prawo do co najmniej jednej wizyty osób najbliższych w miesiącu. Oznacza to, że przynajmniej raz w miesiącu prokurator powinien pozwolić Twoim bliskim na widzenie z Tobą. Oczywiście kierując się dobrem prowadzonego postępowania organ może odmówić widzenia wyłącznie wtedy, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że widzenie zostanie wykorzystane w celu bezprawnego utrudnienia postępowania karnego lub do popełnienia przestępstwa, w szczególności podżegania do przestępstwa.

Odmowa zgody na widzenie jest zaskarżalna zażaleniem. Kontrola zasadności odmowy należy do sądu w przypadku gdy do dyspozycji sądu pozostajesz tj. na etapie postępowania sądowego. Zażalenie na etapie postępowania w prokuraturze pisze się do prokuratora nadrzędnego nad tym, który prowadzi Twoją sprawę.

Jest niestety pewien haczyk. Oddalenie zażalenia powoduje, że przez najbliższe 3 miesiące nie mogą Twoi bliscy składać zażalenia jak dostaną odmowę zgody na widzenie z Tobą.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: