Warunkowe zwolnienie po odbyciu połowy kary

Daniel Anweiler        27 września 2017        5 komentarzy

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty karyCzęsto spotykam się z pytaniem ile muszę odsiedzieć, żeby wyjść przed końcem kary. O warunkowe zwolnienie o którym mowa dzisiaj możesz starać się po odbyciu części kary. Instytucja tą określają przepisy kodeksu karnego. Różni się ona od warunkowego przedterminowego zwolnienia po dwóch przerwach wskazanej w kodeksie karnym wykonawczym.

Ile kary trzeba odsiedzieć aby uzyskać warunkowe zwolnienie?

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego możesz wystąpić z wnioskiem o warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu połowy kary. Nie ma żadnego limitu kary, którą trzeba koniecznie odbyć. Swego czasu regulacja warunkowego przedterminowego zwolnienia wymagała odbycia przynajmniej 6 miesięcy kary.

Skazanie w recydywie i multirecydywie.

Kodeks karny zaostrza warunek czasu odbycia kary pozbawiania wolności w przypadku skazania w recydywie i multurecydywie. W pierwszym przypadku musisz odsiedzieć 2/3 kary a w przypadku multirecydywy 3/4 kary. W przypadku skazania na 25 lat pozbawienia wolności warunkowe przedterminowe zwolnienie jest możliwe po odbyciu 15 lat kary a w przypadku kary dożywocia po 25 latach odbywania kary.

Przepisy dotyczące miltirecydywistów stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Co należy rozumieć przez odbycie kary?

Kara odbyta to ta kara jaką w sprawie odbywasz w zakładzie karnym ale także zaliczony na poczet tejże kary areszt tymczasowy i zatrzymanie.

Czy sąd może zmienić okresy, które trzeba odsiedzieć aby starać się o przedterminowe zwolnienie?

Sąd nie może w wyroku skrócić okresu jaki musisz odsiedzieć, żeby skorzystać z warunkowego przedterminowego zwolnienia. Może jednak okres taki zaostrzyć w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

Jeżeli chcesz skorzystać z warunkowego przedterminowego zwolnienia skontaktuj się.

*****

Może Cię zainteresować.

Przerwa w karze prac społecznych. >>

Różnice pomiędzy odroczeniem a przerwą w karze. >>

Przerwa, jeszcze jedna przerwa … >>

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wiktoria Listopad 15, 2017 o 19:13

Mój narzeczony już nie raz odsiadywał wyroki za pobicia, ucieczki itp. W kwietniu poszedł na odsiadkę, lecz w czerwcu dostał nadzór elektroniczny. Mój luby nie stosował się do godzin, często je przedłużał,ale informował kurator. No i sąd postanowił,że cofnie dozór a narzeczony wróci do aresztu. Pisaliśmy odwołania ale na marne. 31 października do naszych drzwi zapukali panowie z kryminalnego. Zabrali narzeczonego, do zakładu. Za miesiąc ma mu minąć połowa wyroku, który kończy się 20 marca. Chciałabym się dowiedzieć, czy w jego sytuacji są duże szanse na przedterminowe opuszczenie zakładu karnego i zawieszenia wyroki. Na koniec dodam, że z narzeczonym spodziewamy się dziecka. Czy sąd podczas rozpatrywania wniosku, patrzy na to? Jakie są szanse? Co trzeba zrobić by przed świętami bożego narodzenia był z nami?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 17, 2017 o 14:36

Dzień Dobry Pani Wiktorio,
Witam Panią serdecznie!
W sprawie można złożyć wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie ale należy sprawdzić czy rzeczywiści przysługuje po odbyciu połowy kary.
Jeżeli Pani narzeczony chciałby skorzystać z mojej pomocy jako obrońcy w sprawie proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny: anweiler@zubek-gatner.pl 792226834

Odpowiedz

Agnieszka Listopad 18, 2017 o 20:03

Witam mój chłopak dostał kare 10 miesiący pozbawienia wolnosci za kradzieże odsiaduje kare już 2 miesiące. Kiedy będzie mógł pisać o warunkowe zwolnieniem??

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 18, 2017 o 20:12

Dzień Dobry Pani Agnieszko,
Witam Panią serdecznie!
Będzie mógł pisać po połowie kary jeżeli nie siedzi w recydywie lub sąd nie zaostrzył mu zasad warunkowego przedterminowego zwolnienia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jagoda Grudzień 17, 2017 o 06:44

Witam serdecznie, narzyczony odsiaduje kare 118 dniu pozbawienia wolnosci, sprawa odbywała sie zaocznie i narzyczo nie wiedział o wyroku, został zabrany z lotniska, 22 stycznia mija połowa kary, czy w tym przypadku może sie starać o przed terminowe zwolnienie i czy już można składać wniosek? Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: