Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Umorzenie grzywny

Daniel Anweiler04 maja 201612 komentarzy

Umorzenie grzywnySpotkałem się ostatnio z pytaniem klienta, a co w przypadku jak nie jest w stanie spłacać grzywny nawet ratami, choćby nie wiadomo jak niskimi? Czy można wnosić o umorzenie grzywny?

Tak, ale nie jest to takie proste jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Zatem jak to zrobić?

Wniosek o umorzenie grzywny możesz złożyć sam lub przez obrońcę. Wniosek taki może złożyć w Twoim imieniu także prokurator. Postępowanie o umorzenie grzywny może być także wszczęte przez sąd z urzędu. Termin do złożenia wniosku nie jest prawnie określony, ale przyjmuje się, że złożyć go można dopiero po upływie terminu do dobrowolnego wpłacenia grzywny czyli po upływie 30 dni od wezwania przez sąd do zapłaty.

Wniosek o umorzenie grzywny składa się do sądu, który w pierwszej instancji orzekł o karze grzywny. Rozpoznaje on wniosek na posiedzeniu bez udziału stron. Postanowienie będzie doręczone Tobie albo Twojemu obrońcy. W przypadku nie uwzględnienia wniosku można wnieść zażalenie. W orzecznictwie przyjmuje się, że prawomocne postanowienie o umorzeniu grzywny jest zaskarżalne kasacją do Sądu Najwyższego. Z bardziej praktycznej strony postanowienie o umorzeniu grzywny może być zmienione w trybie art 24 k.k.w. czyli w przypadku zmiany okoliczności faktycznych sprawy.

Sąd umarza grzywnę w części, a wyjątkowo w całości jeżeli nie jesteś jej w stanie uiścić z przyczyn od Ciebie niezależnych. To znaczy, że są to przyczyny nie zależne od Twojej woli np. uległeś wypadkowi i nie masz pieniędzy ani innego majątku lub Twój cały majątek został zniszczony w wyniku powodzi.

Do tego aby sąd mógł umorzyć grzywnę jest konieczne wykazanie w postępowaniu, że jej wykonanie byłoby niemożliwe albo nie celowe w innej drodze. Oznacza to, że wykonanie grzywny byłoby niemożliwe poprzez przymusową jej egzekucję, rozłożenie na raty, pracę społecznie użyteczną, zarządzenie wykonania kary zastępczej pozbawienia wolności. Musi jeszcze to wszystko zaistnieć w szczególnie uzasadnionym wypadku np. pożaru lub powodzi albo wypadku.

Zatem jak sam widzisz jest to instytucja ostateczna i bardzo rzadko stosowana. Nie oznacza to jednak, że gdy przydarzy Ci się coś niespodziewanego i spowoduje, że nie możesz zapłacić grzywny to nie możesz spróbować złożyć wniosku o umorzenie grzywny.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta Listopad 1, 2016 o 22:15

Prosze o informacje, co w przypadku odmowy umorzenia grzywny oraz otrzymania pisma, iz wzywaja do zaplaty 5 rat za okres kiedy sad rozpatrywal wniosek przez 5 mieaiecy. Platnosc z gory ok 2000 zl.

Odpowiedz

Roksana Marzec 12, 2017 o 23:44

Szanowny Panie Mecenasie,
przede wszystkim dziękuję za tak wspaniałego bloga.
Powyższy artykuł wskazuje, iż jest to praktycznie awykonalne, aby grzywna została umorzona, aczkolwiek proszę mi powiedzieć czy tak samo jest w przypadku kosztów sądowych ? Czy jest to równie ciężkie do „umorzenia” ?
Ponadto, wiadomo, że jeżeli ktoś nie płaci grzywny, może wówczas dostać zastępczą karę pozbawienia wolności, a co w przypadku nie płacenia kosztów sądowych i nieskutecznej egzekucji ?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Roksana

Odpowiedz

marcin Kwiecień 26, 2017 o 23:27

czy jest możliwość kasacji grtzywny gdy jestem po wypadku złamana szczęka w czterech miejscach oraz czaszka w 8 miejscach czeka mnie operacja po kturej nie będe mógł długo podjąć pracy proszę o odpowiedż

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 27, 2017 o 07:44

Dzień dobry Panie Marcinie!
Witam Pana serdecznie!
Proszę złożyć wniosek o umorzenie grzywny i powołać się na okoliczności zdrowotne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Anita Styczeń 25, 2018 o 18:42

Witam,
Co w przypadku gdy grzywna była rozłożona na raty jednak z powodu problemów finanoswych nie została spłacona. Praca tylko dorywcza. Przyszło pismo z ponagleniem spłaty jesli nie grozi kara pozbawienia wolności. Jak tego uniknąć? Czy da się po częściowej spłacie resztę umorzy ć lub odroczyć?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 25, 2018 o 19:39

Dzien dobry Pani,
Prosze złożyć wniosek o umorzenie grzywny. Proszę argumentować że nie ma Pani w ogóle środków do zaplaty grzywny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ola G Luty 8, 2018 o 17:36

Witam . Dostałam grzywna za wykroczenie w kwocie 1000zl + koszta sadowe 170zl. Sad rozlozyl to na raty lecz nie bylam w stanie splacic tego . I dokonalam tylko wplaty 400zl. Teraz otrzymalam zawiadomienie o posiedzeniu na ktorym ma zostac grzywna zmieniona na areszt czyli 600zl. Mam trojke dzieci utrzymuje sie tylko z zasilku na dzieci i jestem w 10 tygodniu ciazy.wiec odpracowac tego nie moge Czy moge pisac o umorzenie grzywnej a jezeli sad sie nie zgodzi co dalej?

Odpowiedz

Ola G Luty 8, 2018 o 17:36

Witam . Dostałam grzywna za wykroczenie w kwocie 1000zl + koszta sadowe 170zl. Sad rozlozyl to na raty lecz nie bylam w stanie splacic tego . I dokonalam tylko wplaty 400zl. Teraz otrzymalam zawiadomienie o posiedzeniu na ktorym ma zostac grzywna zmieniona na areszt czyli 600zl. Mam trojke dzieci utrzymuje sie tylko z zasilku na dzieci i jestem w 10 tygodniu ciazy.wiec odpracowac tego nie moge Czy moge pisac o umorzenie grzywnej a jezeli sad sie nie zgodzi co dalej?

Odpowiedz

Paulina Sierpień 10, 2018 o 17:43

Witam,
napisalam do sadu pismo o rozlozenie na raty kary 5 000zl. Jestem na utrzymaniu rodzicow, nie pracuje, nie posiadam zadnego majatu. Ponadto w pismie wspomnialam ze mam wiele kar za zajde bez biletum autobusami na laczna kwote okolo 400zl. Nie jestem w stanie splacic tego na raz.
Sad odpowiedzial, ze prosba jest nierozpoznana z powodu braku stosownych dokumentow.
Nie jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Jakie dokumenty moge przeslac aby sad zgodzil sie na raty.
Nastepne pismo musze wyslac do wtorku.Prosze o pomoc.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 17, 2018 o 13:32

Dzień Dobry Pani Paulino,
Witam Panią serdecznie!
Sąd chce by Pani podała dowody na to, że Pani nie pracuje i jest Pani na utrzymaniu rodziców. Proszę zarejestrować się jako bezrobotna osoba. Jednocześnie proszę wnieść o wywiad kuratorski w miejscu zamieszkania co potwierdzi także, że jest Pani osobą pozostającą na utrzymaniu rodziców.

Odpowiedz

Bartłomiej Październik 26, 2018 o 07:09

Witam. Mam nałożone grzywnę za 3 zajścia na drodze po 2 za każde czyli 5000zl oraz druga 2000zl w każdym z 3 przypadków każda kwota jest taka sama czyli łącznie 21000 płacę alimenty w wysokości 500zl a mam 2 dziecko w drodze wspólnie z dziewczyną wynajmujemy mieszkanie za 1500zl a zarabiam najniższa krajową w dodatku mam nie spłacona pożyczkę w banku co robić w takiej sytuacji

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 26, 2018 o 12:55

Dzień Dobry Panie Bartłomieju,
Witam Pana serdecznie!
Proszę wystąpić najpierw o rozłożenie grzywny na raty. Umorzenie jest możliwe tylko w skrajnie ekstremalnych sytuacjach.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: