Umorzenie grzywny

Daniel Anweiler        04 maja 2016        4 komentarze

Spotkałem się ostatnio z pytaniem klienta, a co w przypadku jak nie jest w stanie spłacać grzywny nawet ratami, choćby nie wiadomo jak niskimi? Czy można wnosić o umorzenie grzywny?

Tak, ale nie jest to takie proste jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Zatem jak to zrobić?

Wniosek o umorzenie grzywny możesz złożyć sam lub przez obrońcę. Wniosek taki może złożyć w Twoim imieniu także prokurator. Postępowanie o umorzenie grzywny może być także wszczęte przez sąd z urzędu. Termin do złożenia wniosku nie jest prawnie określony, ale przyjmuje się, że złożyć go można dopiero po upływie terminu do dobrowolnego wpłacenia grzywny czyli po upływie 30 dni od wezwania przez sąd do zapłaty.

Wniosek o umorzenie grzywny składa się do sądu, który w pierwszej instancji orzekł o karze grzywny. Rozpoznaje on wniosek na posiedzeniu bez udziału stron. Postanowienie będzie doręczone Tobie albo Twojemu obrońcy. W przypadku nie uwzględnienia wniosku można wnieść zażalenie. W orzecznictwie przyjmuje się, że prawomocne postanowienie o umorzeniu grzywny jest zaskarżalne kasacją do Sądu Najwyższego. Z bardziej praktycznej strony postanowienie o umorzeniu grzywny może być zmienione w trybie art 24 k.k.w. czyli w przypadku zmiany okoliczności faktycznych sprawy.

Sąd umarza grzywnę w części, a wyjątkowo w całości jeżeli nie jesteś jej w stanie uiścić z przyczyn od Ciebie niezależnych. To znaczy, że są to przyczyny nie zależne od Twojej woli np. uległeś wypadkowi i nie masz pieniędzy ani innego majątku lub Twój cały majątek został zniszczony w wyniku powodzi.

Do tego aby sąd mógł umorzyć grzywnę jest konieczne wykazanie w postępowaniu, że jej wykonanie byłoby niemożliwe albo nie celowe w innej drodze. Oznacza to, że wykonanie grzywny byłoby niemożliwe poprzez przymusową jej egzekucję, rozłożenie na raty, pracę społecznie użyteczną, zarządzenie wykonania kary zastępczej pozbawienia wolności. Musi jeszcze to wszystko zaistnieć w szczególnie uzasadnionym wypadku np. pożaru lub powodzi albo wypadku.

Zatem jak sam widzisz jest to instytucja ostateczna i bardzo rzadko stosowana. Nie oznacza to jednak, że gdy przydarzy Ci się coś niespodziewanego i spowoduje, że nie możesz zapłacić grzywny to nie możesz spróbować złożyć wniosku o umorzenie grzywny.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta Listopad 1, 2016 o 22:15

Prosze o informacje, co w przypadku odmowy umorzenia grzywny oraz otrzymania pisma, iz wzywaja do zaplaty 5 rat za okres kiedy sad rozpatrywal wniosek przez 5 mieaiecy. Platnosc z gory ok 2000 zl.

Odpowiedz

Roksana Marzec 12, 2017 o 23:44

Szanowny Panie Mecenasie,
przede wszystkim dziękuję za tak wspaniałego bloga.
Powyższy artykuł wskazuje, iż jest to praktycznie awykonalne, aby grzywna została umorzona, aczkolwiek proszę mi powiedzieć czy tak samo jest w przypadku kosztów sądowych ? Czy jest to równie ciężkie do „umorzenia” ?
Ponadto, wiadomo, że jeżeli ktoś nie płaci grzywny, może wówczas dostać zastępczą karę pozbawienia wolności, a co w przypadku nie płacenia kosztów sądowych i nieskutecznej egzekucji ?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Roksana

Odpowiedz

marcin Kwiecień 26, 2017 o 23:27

czy jest możliwość kasacji grtzywny gdy jestem po wypadku złamana szczęka w czterech miejscach oraz czaszka w 8 miejscach czeka mnie operacja po kturej nie będe mógł długo podjąć pracy proszę o odpowiedż

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 27, 2017 o 07:44

Dzień dobry Panie Marcinie!
Witam Pana serdecznie!
Proszę złożyć wniosek o umorzenie grzywny i powołać się na okoliczności zdrowotne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: