Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Ułaskawienie

Daniel Anweiler27 lutego 2019Komentarze (0)

UłaskawienieKilka dni temu media obiegła informacja, że Prezydent Włoch ułaskawił trzech mężczyzn którzy zabili swoich najbliższych. O ich ułaskawienie wystąpiły rodziny a także zakłady karne. O tej historii przeczytasz tutaj.

W kilku poprzednich wpisach opowiadałem już o ułaskawieniu. Między innymi o tym, że ułaskawienie przez Prezydenta to ostatnia szansa na darowanie lub złagodzenie kary. Pisałem także, że zatarcie skazania może nastąpić w wyniku aktu łaski przez Prezydenta. Możesz też skorzystać z mojego wzoru prośby o ułaskawienie.

Złożenie prośby o ułaskawienie do Prezydenta. Co się może z nią wydarzyć?

Twoja prośba o ułaskawienie może zostać przedstawiona prosto do Prezydenta i on sam podejmie decyzję prosząc o akta Prokuratora Generalnego.

Może się też tak stać, że po wpłynięciu Twojej prośby zwróci się do Prokuratora Generalnego o przedstawienie opinii w sprawie ułaskawienia z sądów.

Trzecia możliwość to przekazanie Twojej prośby do Prokuratora Generalnego w celu skierowania jej do procedowania do sądu I instancji w celu wydania opinii w zakresie ułaskawienia. Wtedy sprawa jest kierowana w całości do sądu, który wydaje opinię w zakresie tego czy Twoje prośba zasługuje na uwzględnienie. Gdy w sprawie orzekał tylko sąd I instancji to po wydaniu opinii pozytywnej kieruje całość akt wraz ze swoją opinią do Prezydenta aby ten podjął decyzję co do Twoje prośby o prawo łaski.

Gdy w sprawie orzekał także sąd II instancji to opinia sądu I instancji (pozytywna lub negatywna) jest przesyłana do sadu II instancji w celu wydania opinii przez ten sąd.

Gdy orzekały sądy obu instancji wystarczy jedna pozytywna opinia aby sprawa trafiła na biuro Prezydenta co do rozpoznania Twojej prośby o ułaskawienie.

Photo by Photo by Helloquence on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: