Sąd penitencjarny

Daniel Anweiler        23 listopada 2017        Komentarze (0)

Sąd penitencjarnyZ poprzedniego wpisu już wiesz jakie są organy w postępowaniu karnym wykonawczym. Jednym z nich jest sąd penitencjarny. Dla niego zastrzeżone są w kodeksie karnym wykonawczym określone uprawnienia. Jest ich wiele ale jest kilka najważniejszych jakie omówię.

Sąd penitencjarny – co to za sąd?

Sądem penitencjarnym określone wydziały w Sądach okręgowych lub wyodrębnione sekcje tychże sądów utworzone w wydziałach karnych. Zawsze jest to jednak sąd okręgowy.

Sąd penitencjarny – do jakich spraw jest właściwy?

Sąd penitencjarny jest przede wszystkim właściwy do rozpoznawania zażaleń na postanowienia sądów wykonawczych I instancji. Sąd penitencjarny orzeka także w sprawach dozoru elektronicznego. Do kompetencji sądu penitencjarnego należy także wydanie decyzji co do zmiany rodzaju i typu zakładu karnego gdy jego rodzaj został określony w wyroku skazującym.

Najważniejszą jednak z punktu widzenia skazanego rolą sądu penitencjarnego, poza oczywiście wydawaniem zgody na dozór elektroniczny, jest orzekanie o przerwie w karze. Gdy uda się Ci uzyskać roczną przerwę w karze to także sąd penitencjarny udzielić Ci może warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania reszty kary.

Jeśli nie wiesz do jakiego sądu masz złożyć swój wniosek lub pismo albo jak napisać swój wniosek skontaktuj się, pomogę Ci.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: