Kto może zapłacić grzywnę za skazanego?

Daniel Anweiler        14 sierpnia 2016        4 komentarze

Kto może zapłacić grzywnę za skazanegoSpotkałem się ostatnio z pytaniem mojego klienta czy musi sam wpłacić swoją grzywnę czy też może zrobić to za niego ktoś inny?

Otóż sytuacja prawna wygląda następująco. Zgodnie z zasadą prawa karnego każdy odpowiada sam za swoje przestępstwo i nie można go „wyręczyć” w odbywaniu kary, a w tym przypadku w zapłacie grzywny.

Co się zatem może stać gdy ktoś wpłaci za Ciebie grzywnę albo Ty wpłacisz ją za kogoś? Przecież to chyba nic wielkiego?

A jednak nie. Po pierwsze taka grzywna nie będzie uznana za zapłaconą. Kara tym samym nie będzie dalej wykonana to znaczy, że skazany musi wpłacić ją sam, żeby nie narazić się na przymusową komorniczą egzekucję. Wpłacone pieniądze nie będą jednak zwrócone. Ulegną one przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Stanowi o tym art 57 § 3 kodeksu wykroczeń.

To nie wszystko. Wpłacający grzywnę za kogoś narażasz się na odpowiedzialność za wykroczenie z art 57 kodeksu wykroczeń. Zagrożone jest ono kara aresztu lub grzywny. Można zatem „zapłacić” grzywnę „podwójnie”. Za znajomego i za siebie. Sądy bardzo nie lubią gdy płaci się grzywnę za kogoś i wymierzają karę, za zwyczaj też grzywny, w górnych granicach tzn. ok 5000 zł. Zagrożenie karą za wykroczenie dotyczy zapłaty grzywny za przestępstwo albo wykroczenie, a także za przestępstwo albo wykroczenie skarbowe.

Karane jest nie tylko samo zapłacenie za kogoś grzywny ale także organizowanie lub przeprowadzanie publicznej zbiórki ofiar na uiszczenie grzywny a także ofiarowanie skazanemu lub osobie dla niego najbliższej pieniędzy na zapłatę grzywny.

Jedynymi osobami które mogą zapłacić grzywnę za kogoś to osoby najbliższe dla skazanego czyli mąż, żona, brat, siostra, rodzice albo dzieci. Jako jedyni są wyłączeni z kręgu osób karanych za wykroczenie ale co ważniejsze wpłacona przez nich grzywna jest „ważna” to znaczy, że ulega zaliczeniu na grzywnę i nie podlega przepadkowi. 

Najlepiej zatem wpłacić grzywnę samemu. Kiedy to możesz zrobić dowiesz się tutaj.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anonim Wrzesień 11, 2017 o 08:49

A jak nie mam ślubu z chłopakiem a mamy małe dziecko to mogę zapłacić za niego grzywnę?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 11, 2017 o 13:21

Dzień Dobry,
Może Pani wpłacić jako osoba pozostająca we wspólnym pożyciu czyli także osoba najbliższa.

Odpowiedz

Luiza Sturgulewska Czerwiec 22, 2018 o 06:25

Mój mąż ma do zapłaty karę grzywną w wysokości 1000 zł. Ale pytanie polega na twym czy jak zapłaci karę grzywną czy uniknie zakładu karnego. Bardzo prosze2o szybkie odpisanie

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 23, 2018 o 11:43

Dzień Dobry Pani Luizo,
Witam Panią serdecznie!
Czy Pani mąż ma jeszcze oprócz grzywny jakąś inną karę. Bo jeżeli tak to sama wplata grzywny nie spowoduje, że nie zostanie osadzony w Zakładzie Karnym.
W przypadku gdyby kara grzywny została zamieniona na karę pozbawienia wolności to wplata grzywny spowoduje, że nie będzie musiał się stawiać w Zakładzie Karnym.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem anweiler@zubek-gatner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: