Kiedy mam wpłacić grzywnę?

Daniel Anweiler        16 maja 2016        42 komentarze

Kiedy mam wpłacić grzywnęSpotykam się czasami z pytaniem moich klientów gdzie i kiedy mają wpłacić grzywnę i koszty postępowania sądowego zasądzone na rzecz Skarbu Państwa.

Jeżeli nie składasz wniosku o rozłożenie grzywny na raty to wydział lub sekcja wykonywania orzeczeń wezwą Cię do zapłaty grzywny i kosztów w terminie 30 dni od dnia odebrania wezwania. Wezwanie będzie zawierało pouczenie, że jeżeli nie wpłacisz grzywny to będzie ona egzekwowana w drodze przymusowej. Jednocześnie w wezwaniu będzie zawarte pouczenie, że możesz złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty. Wzór wniosku znajdziesz tutaj. Zostaniesz także pouczony o możliwości zamiany kary na pracę społecznie użyteczną albo zastępczą karę pozbawienia wolności.

Ok, a co się stanie jak nie zapłacę w tym terminie wskazanym w wezwaniu?

Wtedy wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne przeciwko Tobie. Sprawą zajmie się komornik i będzie egzekwował w imieniu sądu grzywnę i koszty. Doliczy sobie także do tego koszty komornicze. Lepiej zatem wpłacić od razu w terminie wskazanym w wezwaniu albo złożyć wskazane wyżej wnioski.

Najważniejsze pamiętaj, żeby odbierać korespondencję z sądu i na bieżąco sprawdzać czy nie ma w skrzynce pocztowej awiza bo jeśli minie termin do wpłaty grzywny może się okazać, że komornik zajmie Ci wypłatę. 

{ 42 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paula Maj 16, 2016 o 12:22

mój narzeczony złozył wniosek o dozór oraz odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Sąd odmówił zgody na udzielenie dozoru, wiec zostalo zlozone zazalenie. W miedzy czasie sąd odroczyl wykonanie kary na 1 rok. Co w takim razie mamy zrobic z tym zazaleniem? Mamy jakos poinformowac sad ze kara zostala odroczona? Czy mozna uzyskac dozor elektroniczny na przyszlosc?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 16, 2016 o 14:22

Dzień Dobry, dziękuję za komentarz i pytanie.
Sądy powinny między sobą sprawę informacji co do odroczenia kary. Jednakże może być, że sądowi trochę dłużej to zajmie. Proszę samemu poinformować sąd. Nie cofałbym jednak zażalenia na dozór. Dozór elektroniczny można oczywiście w przyszłości uzyskać. Nie znam niestety szczegółów sprawy w szczególności dlaczego nie udzielono zgody na dozór elektroniczny i nie mogę się jednoznacznie wypowiedzieć w sprawie co do Pani narzeczonego.

Odpowiedz

Iza kozak Październik 24, 2016 o 16:00

Mój narzeczony miał wyjść z aresztu 7.10ale dostał grzywna 1200po50zł ile muszę teraz zapłacić aby wyszedł

Odpowiedz

Iza kozak Październik 24, 2016 o 16:01

Mój chłopak
miał wyjść z aresztu 7.10ale dostał grzywna 1200po50zł ile muszę teraz zapłacić aby wyszedł

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 24, 2016 o 17:08

Dzień Dobry Pani Izo,
Witam Panią serdecznie i dziękuję za pytanie.
Do wpłaty będzie 1200 X 50 zł. Proszę aby kwota była wpłacona przez kogoś z rodziny Pani narzeczonego gdyż może być tak, że jak Pani wpłaci to nie zostanie to uznane. Więcej piszę o tym w tym wpisie. http://odroczenie-kary.pl/kto-moze-zaplacic-grzywne-za-skazanego/

Odpowiedz

Konrad Listopad 2, 2016 o 11:33

Witam a jak ktoś wysłał karę grzywną przekazem a była to obca osoba a zanim przekaz doszedł to rodzina wpłaciła na miejscu ? Dziękuję z góry za odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 4, 2016 o 16:57

Dzień Dobry Panie Konradzie.
W takim przypadku nie powinno być problemu i grzywna powinna być uznana za zapłaconą.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mary An Październik 26, 2016 o 22:47

Witam. Mój mąż dostał karę grzywny w roku 2012. Potem wyjechał. Nie odbierał żadnej poczty, nic. Teraz chciałby to zapłacić. Gdzie się musi zgłosić? Mogę ja ta grzywne plus wszystkie koszty zapłacić czy on musi pójść osobiście?

Odpowiedz

Filip Listopad 7, 2016 o 13:50

Witam. Mam kłopot gdyż w 2008 roku dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na dwa lata oraz dozór kuratora i karę grzywny na łączną sumę 300zl.kara minęła kurator też ale o grzywnie chyba zapomniałem. W tym momencie został mi wydany dokument o niekaralności z informacją że sąd nie został powiadomiony o zapłacone grzywnie. W informacji sądowej wydano mi wiadomość że mam wpłacić na fundację ofiar wypadków ale fundacja jest zlikwidowana nikt nie wie jaki jest numer konta dane w internecie są nieprawidłowe i chciałbym to uregulować gdyż wydział karny po doniesienia potwierdzenia usunie mi informacje z kartoteki ale nie mogę od dwóch tygodni się dowiedzieć o numer konta czy mogę to wpłacić na inne cele czy złożyć o przedawnienie a wolałbym bym nie mieć takiej informacji w dokumencie o niekaralności. Proszę o radę co można zrobić. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

agnieszka Styczeń 5, 2017 o 23:57

mój mąż ma zasądzona kare grzywny ale nie dostał zawiadomienia na jakie konto wpłacić a o odpis wyroku aby nam wysłano pisał podanie bo nie dostaliśmy z sądu

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 6, 2017 o 10:57

Dzień Dobry Pani Agnieszko,
Witam Panią serdecznie i dziękuje za pytanie!
Z sądu przyjdzie wezwanie do zapłaty grzywny. Termin do jej zapłaty będzie 30 dni od dnia odebrania wezwania. Podane będzie w piśmie konto na które trzeba wpłacić grzywnę. Grzywnę można wpłacić także w kasie sądu. Ważne jest aby sąd miał aktualny adres zamieszkania Państwa bo inaczej wezwanie przyjdzie na inny adres a nie będą Państwo o nim wiedzieć. Proszę tego dopilnować, żeby uniknąć ściągania grzywny przez komornika.
Pozdrawiam

Odpowiedz

agnieszka Styczeń 10, 2017 o 21:31

wyrok uprawomocnił się 23.11.2016 i do dnia dzisiejszego nie przysłano numeru konta a mąż chciałby pisać o rozłożenie na raty i nie wie co w tej sytuacji robić

Odpowiedz

Karolina Luty 13, 2017 o 13:22

Witam czy jak odrobilam zasadzone 20h spolecznych . Moze sad nie uznac wykonanej kary ? Dodam ze pisalam o wstrzymanie kary zanim odrobilam godziny . Sad wstrzymal . Niestety do posiedzenia nie odrobilam tych godzin i sad postanowil zamienic kare na pozbawienie wolnosci na okres 15 dni. Zlozylam zazalenie do sadu okregowego i w czasie kiedy wyrok byl nie prawomocny odbylam wykonywanie tych godzin . Czyli wszystkie 20. Teraz bede miec kolejne posiedzenie z tytulu zazalenia i nie wiem czy sad uzna te godziny czy tez nie unikne pozbawienia wolnosci .

Odpowiedz

Daniel Anweiler Luty 13, 2017 o 13:26

Dzień Dobry Pani Karolino,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Cezary Marzec 22, 2017 o 08:19

Mam pytanie i chciałbym otrzymać jeśli to możliwe i nie jest to tajemnicą bo strony internetowe jedynie gdybają o grzywnie i karze zastępczej za nią. Pytanie: czy koszty sądowe – ich nieopłacenie może skutkować wykonaniem kary p.w.?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 22, 2017 o 09:56

Dzień Dobry Panie Cezary,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pana zapytanie proszę o opisanie na mojego maila: anweiler@zubek-gatner.pl bardziej szczegółowo jaką ma Pan karę.

Odpowiedz

Miłecka Kwiecień 9, 2017 o 19:10

Witam. Moj chłopak miał do zapłaty grzywne nie zapłacił to dostał 30vodzin godzin do odrobienia tez nie odrobil teraz go zamkneli na 105 dbi czy mozna jeszcze wpłacić ta grzywne albo zrobić cokolwiek żeby go wypuścili.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 10, 2017 o 16:55

Dzień Dobry Pani,
Proszę wpłacić grzywnę. Kto może to zrobić pisze we wpisie http://odroczenie-kary.pl/kto-moze-zaplacic-grzywne-za-skazanego/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Magda Kwiecień 24, 2017 o 15:34

Witam mam taki problem w listopadzie 2015 roku poddałam się samoukaraniu otrzymałam wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz 1000 zł grzywny do zapłaty. Nie dostałam żadnych papierów potwierdzających. Również nie otrzymałam żadnego aviza ani listu z sądu. Sprawa dotyczyła posiadania niewielkiej ilości marihuany. Przez ten cały czas nikt się ze mną nie kontaktował w tej sprawie nie zmieniłam adresu zamieszkania ani numeru telefonu​.
Moje pytanie jest takie gdzie mam sprawdzić ile tej grzywny mam do zapłaty i na jaki numer konta?
Mój kolega w podobnej sprawie po upływie okresu zawieszenia kary dostał pocztowo bilet do zakładu karnego w którym miał odbyć karę pozbawienia wolności właśnie za nie zaplacenie 1000 zł grzywny. Bardzo chce uniknąć takiej sytuacji. Gdzie mam się udać aby dowiedzieć się ile i na jaki numer konta muszę zapłacić ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 24, 2017 o 19:17

Dzień Dobry Pani Magdo,
Proszę się udać do Sądu gdzie Pani poddała się samoukaraniu. Tam proszę się dowiedzieć o swoją sprawę. Po Pani danych znajdą sprawę. Będzie Pani mogła się dowiedzieć jaki zapadł wyrok i od razu dowie się Pani też o nr konta do wpłaty grzywny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dyla Maj 4, 2017 o 21:08

witam.dostałem 10.000 tys grzywny plus 2.300 kosztów sądowych za posiadanie marychuany przyszły mi tydzień temu papiereki do zapłaty siedziałem 3 miesiace w areszcie dni odsiedziane mialy niby zmniejszyc tą kare niestety nie stać mnie aktualnie na taka kolosalna kare i nie wiem co mozna zrobic zeby to jakos na raty rozlozyc albo jakies inne rozwiazania…..;/

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 15, 2017 o 17:12

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
w Pana sprawie jest możliwość kilku rozwiązań. Jeżeli chce Pan skorzystać z mojej pomocy proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny: anweiler@zubek-gatner.pl tel. 792226834

Odpowiedz

Michał M Maj 22, 2017 o 03:51

Dzień Dobry.W dniu 07.04.2017 zostałem skazany 2lata na 5lat dodatkowo 800zł grzywny i 500zł kosztów sadowych.Ile czeka się na wezwanie do zaplaty?Podkreślę że nie przebywam w miejscu zameldowania,rodzice wyjechali zagranicę i nie ma kto odebrac.
Z góry Dziękuję

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 24, 2017 o 10:55

Dzień Dobry Panie Michale.
Na wezwanie do zapłaty czeka się około 1 miesiąca ale to zależy wszystko od sądu i sekretariatu sądu. Proszę pilnować przesyłek, żeby się potem nie zdziwić jak komornik zacznie z wypłaty egzekwować.

Odpowiedz

Ewelina Czerwiec 5, 2017 o 14:05

Witam.Mam problem.Zostałam skazana na karę grzywny 2000 złotych.Do tego koszty sądowe 350 złotych.Sprawa moja jest jako wykroczenie.Dzisiaj miałam rozprawę apelacyjną.Grzywna została utrzymana w mocy.Czy mogę teraz składać wniosek o zamianę na pracę społeczna.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 5, 2017 o 15:04

Dzień Dobry Pani Ewelino,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej w odpowiedzi na Pani pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Julita Sierpień 23, 2017 o 08:29

Witam,
Jakiś czas temu mój narzeczony dostał mandat za złe parkowanie. Nie został on zapłacony, ponieważ dwa zawiadomienia które dostał zostały zgubione prawdopodobnie podczas przeprowadzki, później, przez przynajmniej pół roku nie przyszedł żaden list. Później odwiedził nas dzielnicowy żeby zrobić wywiad środowiskowy w celu przekazania informacji na temat stanu majatku mojego narzeczonego i ściągniecie długu. Sprawa się skomplikowała, ponieważ wtedy mój narzeczony nie pamiętał dokładnie jaka kwota była do zapłacenia. Nie mógł skontakować się bezposrednio z Sądem, który mógłby go poinformować o wysokości grzywny, ponieważ zaczął pracę za granicą. Po jakimś czasie, udało się zdobyć tę informację. Okazało się, że do zapłacenia jest 100 zł. Od razu po rozmowie zrobił przelew na żadaną kwotę i na numer konta podany przez Panią z Sądu. Grzywna została zapłacona 13.07.2017(jest potwierdzenie) po czym pod koniec lipca z data 26.07.17 przyszedł list z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji (na dokumencie wymienione są kwoty: grzywna- 100 zł, ktora już de facto została zapłacona, opłata egzekucyjna – 353,69 zł, popdatek VAT – 81,35, i wydatku gotówkowe – 6,15zł). Dodam jeszcze, że klauzula wykonalności do tego wyroku została wystawiona dn. 21.07.17. Oprócz tego kilka dni temu z konta mojego narzeczonego komornik ściągnął 300 zł. Stąd moje pytanie. Czy z opisanej sytuacji wynika, że komornik podjął postępowanie niesłusznie? Czy można ubiegać się o zwrot pobranych pieniędzy z konta? Jeżeli tak to w jaki sposób? Pozdrawiam!

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 23, 2017 o 09:54

Dzień Dobry Pani Julito,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Październik 22, 2017 o 20:15

Dzień dobry. Moje pytanie jest następujące: gdzie mogę sprawdzić czy ciążą na mnie jakieś grzywny do zapłacenia ? Nie mieszkam pod adresem zameldowania i może tak być że jeden z wielu znajomych mi komorników ukarał mnie grzywną a ja o tym nie wiem.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 23, 2017 o 14:11

Dzień Dobry Panie Piotrze,
Witam Pana serdecznie!
Nie zajmuję się sprawami związanymi z egzekucją komorniczą. Proszę o skontaktowanie się ze specjalistą z zakresu egzekucji komorniczej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Janek Grudzień 12, 2017 o 21:24

Witam.
Otrzymałem w wyroku karnym obowiązek zapłaty zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanej w wysokości 1000 zł i koszty sądowe w wysokości 300 zł. Sprawa została warunkowo umorzona. Wyrok trafi zapewne do sekcji wykonywania orzeczeń i sąd wezwie mnie do zapłaty kosztów sądowych w terminie 30 dni od daty doręczenia mi wezwania. A co z zadośćuczynieniem, którego to termin zapłaty nie został określony w wyroku? Mam czekać z płaceniem go dopiero gdy dostanę wezwanie z sądu czy jest ono już wymagalne od uprawomocnienia się wyroku?

Odpowiedz

Lukasz Grudzień 16, 2017 o 21:04

Witam. Mam rozprawe o zamianę grzywny na karę zastępczą. Zapłaciłem grzywnę przed sprawą i zostawiłem pismo w sądzie ze grzywna została zapłacone w całości. Co teraz zrobi sąd

Odpowiedz

Malgorzata Styczeń 3, 2018 o 01:49

Witam czy kare zastepcza pozbawienia wolnosci mozna zamienic na kare prac uzyteczno spolecznych??? Prosze o odpowiedź…. pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 3, 2018 o 09:31

Dzień Dobry Pani Małgorzato,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Lukas Styczeń 3, 2018 o 21:19

Witam
Jakis czas temu przeprowadzilem trefna aukcje na allegro, w wyniku aukcji dwie osoby byly poszkodowane i wplynely dwa zawiadomienia do prokuratury w dwoch roznych miastach…w zwiazku z tym mialem dwa postepowania i w jednej ze spraw zapadl juz wyrok ( grzywna ) , czy bede ciagle karany za druga? To bylo w ramah jednego czynu…ten sam numer aukcji.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 4, 2018 o 10:35

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Angelika Styczeń 28, 2018 o 22:39

moj partner mial obligatoryjne odwieszenie wyroku. dostal juz nawet „bilet”jest to 1 rok pozbawienia wolnosci.
jednakze sad odroczyl ta kare na 6 msc. teraz pytanie- gdzie mam wystosowac kolejn y wniosek? i jaki? czy znow mamy pisac o odroczenie wykonywania kar? moj partner obecnie „formalnie ” nigdzie nie pracuje a odrabia prace spoleczne. po godzinach chodzi dorywczo dorabiac, gdyz ja zajmuje sie wychowywaniem naszej 3 msc corki.
prosze o pomoc za ktora serdecznie dziekuje. pozdrawiam. angelika

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 30, 2018 o 09:14

Dzień Dobry Pani Angeliko,
Witam Panią serdecznie!
kolejny wniosek o odroczenie proszę wystosować do tego samego sądu gdzie poprzedni.
Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z pomocy adwokata zapraszam do kontaktu.

Odpowiedz

Anna Marzec 1, 2018 o 00:04

Dzień dobry,
Otrzymałam wyrok nakazowy i czekałam na kolejne pismo w sprawie zapłaty. W czasie mojego wyjazdu listonosz pozostawił awizo, którego nie udało mi się odebrać, ponieważ pismo wróciło do nadawcy. Podejrzewam, że mogło być to wspomniane wyżej pismo odnośnie spłaty mandatu.
Czy jeśli nie odebrałam pisma Sąd ma obowiązek wysłać je ponownie, czy od razu za pierwszym razem traktowane jest to jako doręczone?
Pytam ponieważ właśnie dziś odebrałam pismo w sprawie egzekucji długu i nie wiem co mam robić. Czy jest sens się odwoływać na ten wyrok egzekucyjny? Zwłaszcza, że koszty są trzykrotnie wyższe, a ja mandat zapłacić chciałam 🙁 Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 23, 2018 o 14:29

Dzień Dobry Pani Anno,
Witam Panią serdecznie!
Po nie odebranym awizie sąd traktuje pismo jako prawidłowo doręczone. Może się okazać, że egzekucja jest zasadna gdyż sąd uznał, że pismo prawidłowo doręczył a Pani nie odebrała ale powinna jednak działać.

Odpowiedz

Marcin Marzec 29, 2018 o 23:34

Witam. Tydzien temu kolega trafił na 60 dni aresztu za nie zapłacenie grzywny. Czy istnieje jakiś rejestr gdzie można sprawdzić czy nie jest się skazanym na grzywnę?
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 4, 2018 o 15:24

Dzień Dobry Panie Marcinie,
Witam Pana serdecznie!
Może Pan sprawdzić w Krajowym Rejestrze Karnym czy nie jest Pan skazany na karę grzywny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem anweiler@zubek-gatner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: