Gdzie sprawdzić czy skazanie się zatarło?

Daniel Anweiler        22 czerwca 2018        10 komentarzy

Zatarcie skazanieWiele osób pyta mnie czy ich skazanie się zatarło. W kilku wpisach pisałem już o zatarciu skazania i kiedy można wystąpić o zatarcie skazania. Pisałem także o tym, że zatarcie skazania może nastąpić w przypadku ułaskawienia przez Prezydenta.

Gdzie sprawdzić czy Twoje skazanie się zatarło.

Pierwszym miejscem w jakim można sprawdzić czy skazanie się zatarło jest sąd okręgowy. Musisz się udać do budynku sądu i wypełnić wniosek. Wykaz punktów gdzie osobiście możesz złożyć zapytanie znajdziesz tutaj. Możesz przyjść już z gotowym wypełnionym wnioskiem. Możesz go pobrać tutaj. Opłata to 30 zł. Możesz ją dokonać na miejscu w kasie lub przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości.

E-platforma Krajowy Rejestr Karny

Jeżeli posiadasz bezpieczny podpis elektroniczny, weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP możesz dokonać sprawdzenia karalności poprzez platformę E-KRK. Należy zarejestrować się zgodnie z instrukcją tam podaną. Otrzymuje się taką samą wiadomość jak składając wniosek osobiście tylko, że robisz to wszystko on-line. Opłata też jest niższa bo wynosi 20 zł.

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Damian Lipiec 19, 2018 o 10:32

Witam. Dobrowolnie poddałem się karze i z prokuratorem ustaliliśmy znośna dla mnie karę grzywny. Następnie dostałem pismo z prokuratury, że papiery zostały wysłane do sądu. Ile czeka się na decyzje sądu, bo chcę zapłacić i mieć to z głowy. Co w przypadku zagubienia pisma z sądu na poczcie i czy można jakoś on-line sprawdzić czy maj się już zasądzona karę?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 25, 2018 o 21:19

Dzień Dobry Panie Damianie,
Witam Pana serdecznie!
W sprawie musi się odbyć posiedzenie. Potem wyrok musi się uprawomocnić. Dostanie Pan wtedy wezwanie do zapłaty grzywny w terminie 30 dni. Może Pan złożyć wniosek o rozłożenie na raty grzywny.
Warto sprawdzać co się dzieje w sprawie. Może Pan to zrobić telefonicznie w sądzie lub osobiście albo zakładając profil na portalu informacyjnym sądu apelacyjnego właściwego dla sądu w jakim toczy się sprawa.

Odpowiedz

Abc Październik 30, 2018 o 20:53

Witam jeżeli w wieku 17 lat zostałem skazany w zawieszeniu na pół roku do 3 lat za pobicie majac 25 lat wyrok się przedawnil?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 6, 2018 o 16:23

Dzień Dobry Panu,
Pana skazanie powinno było ulec zatarciu z mocy prawa samo.

Odpowiedz

Anonim. Listopad 9, 2018 o 21:35

Witam.
Ok 20 lat temu, jako młoda osoba wdałam się w bójkę z inną dziewczyną w dyskotece. W zasadzie, to ja zostałam zaatakowana, broniłam się, Ona przegrała i zgłosiła sprawę o pobicie. Przegrałam. Sąd zaproponował bym się przyznała, jeśli nie, to będzie mnie tak co miesiąc wzywał, bo jak się okazało, nikt na sprawy łącznie z „poszkodowaną” się nie wstawiał. Jeśli się przyznam, mam święty spokój :/
Przystałam na propozychę dla świętego spokoju. ( Dziś bym walczyła) Dostałam wyrok w zawieszeniu 7 mieś. na 2 lub 3 lata, nie pamiętam. Czy widnieję jako osoba karana? A jeśli nie, to czy w wizie do US A powinnam wpisać zgodnie ze stanem obecnym np NIE KARANA?
Z uszanowaniem.
G

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 13, 2018 o 12:43

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Z tego co Pani napisała skazanie powinno się już zatrzeć. Proszę jeszcze sprawdzić zgodnie z tym co napisałem we wpisie. Jeżeli nie ma będzie Pani widnieć w kartotece może Pani wpisać, że jest Pani nie karana.
Pozdrawiam

Odpowiedz

XYZ Listopad 9, 2018 o 22:18

Witam jeżeli w 2013 roku zostałem skazany dwoma wyrokami w zawieszeniu na pół roku do 3 lat to czy wyrok się przedawnił ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 13, 2018 o 12:34

Dzień Dobry,
Proszę sobie sprawdzić w Sądzie Okręgowym lub na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Proszę postąpić zgodnie z tym co pisze we wpisie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

M.m Grudzień 18, 2018 o 17:00

Witam , w 2013 zostalo mi zabrane prawo jazdy na rok , do tego kara pieniężna . Czy po tym czasie widnieje jeszcze jako osoba karana ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Grudzień 19, 2018 o 15:10

Dzień Dobry,
Jeżeli kara pieniężna została zapłacona oraz inne obowiązki jeżeli były orzeczone w wyroku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: