Gdzie sprawdzić czy skazanie się zatarło?

Daniel Anweiler        22 czerwca 2018        2 komentarze

Zatarcie skazanieWiele osób pyta mnie czy ich skazanie się zatarło. W kilku wpisach pisałem już o zatarciu skazania i kiedy można wystąpić o zatarcie skazania. Pisałem także o tym, że zatarcie skazania może nastąpić w przypadku ułaskawienia przez Prezydenta.

Gdzie sprawdzić czy Twoje skazanie się zatarło.

Pierwszym miejscem w jakim można sprawdzić czy skazanie się zatarło jest sąd okręgowy. Musisz się udać do budynku sądu i wypełnić wniosek. Wykaz punktów gdzie osobiście możesz złożyć zapytanie znajdziesz tutaj. Możesz przyjść już z gotowym wypełnionym wnioskiem. Możesz go pobrać tutaj. Opłata to 30 zł. Możesz ją dokonać na miejscu w kasie lub przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości.

E-platforma Krajowy Rejestr Karny

Jeżeli posiadasz bezpieczny podpis elektroniczny, weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP możesz dokonać sprawdzenia karalności poprzez platformę E-KRK. Należy zarejestrować się zgodnie z instrukcją tam podaną. Otrzymuje się taką samą wiadomość jak składając wniosek osobiście tylko, że robisz to wszystko on-line. Opłata też jest niższa bo wynosi 20 zł.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Damian Lipiec 19, 2018 o 10:32

Witam. Dobrowolnie poddałem się karze i z prokuratorem ustaliliśmy znośna dla mnie karę grzywny. Następnie dostałem pismo z prokuratury, że papiery zostały wysłane do sądu. Ile czeka się na decyzje sądu, bo chcę zapłacić i mieć to z głowy. Co w przypadku zagubienia pisma z sądu na poczcie i czy można jakoś on-line sprawdzić czy maj się już zasądzona karę?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 25, 2018 o 21:19

Dzień Dobry Panie Damianie,
Witam Pana serdecznie!
W sprawie musi się odbyć posiedzenie. Potem wyrok musi się uprawomocnić. Dostanie Pan wtedy wezwanie do zapłaty grzywny w terminie 30 dni. Może Pan złożyć wniosek o rozłożenie na raty grzywny.
Warto sprawdzać co się dzieje w sprawie. Może Pan to zrobić telefonicznie w sądzie lub osobiście albo zakładając profil na portalu informacyjnym sądu apelacyjnego właściwego dla sądu w jakim toczy się sprawa.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem anweiler@zubek-gatner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: