Dozór elektroniczny powrócił!!!

Daniel Anweiler        15 kwietnia 2016        4 komentarze

Dozór elektronicznyJak wskazywały wszystkie statystyki odbywanie kary w tym trybie było efektywne oraz nie kosztowało Skarbu Państwa tyle co osadzenie skazanego w Zakładzie Karnym. Było tylko kwestią czasu kiedy nastąpi powrót do poprzednich uregulowań prawnych dotyczących dozoru.

Zatem z dniem dzisiejszym tj. 15.04.2016 roku można ponownie składać wnioski o odbycie kary pozbawienia wolności w drodze dozoru elektronicznego. Przepisy dotyczące odbywania kary w drodze dozoru elektronicznego są obecnie określone w Kodeksie Karnym wykonawczym.

Jeżeli chcesz się starać o wydanie zgody na odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego czyli tzw „obroży” to musisz spełnić łączenie następujące warunki.

  1. Orzeczona wobec Ciebie kara pozbawienia wolności nie może przekraczać 1 roku oraz nie zostałeś skazany w warunkach multirecydywy,
  2. Dozór elektroniczny jest wystarczający do osiągnięcia celów kary,
  3. Posiadasz określone miejsce stałego pobytu,
  4. Wszystkie osoby pełnoletnie zamieszkujące z Tobą wyraziły zgodę na odbywanie przez Ciebie kary pozbawienia wolności w drodze dozoru elektronicznego,
  5. Odbycie przez Ciebie kary w drodze dozoru nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne to znaczy, że technicznie jest możliwe odbycie kary tam gdzie mieszkasz.

Dozór może dotyczyć kary której jeszcze nie odbywasz jak i reszty kary, którą odsiadujesz już w Zakładzie Karnym.

Wniosek o udzielenie zezwolenia na odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego składa się do sądu penitencjarnego miejsca twojego zamieszkania czyli sądu okręgowego w którego obszarze właściwości mieszkasz.

Wniosek o „obrożę” możesz złożyć sam lub przy pomocy obrońcy. W Twoim imieniu wniosek może złożyć także prokurator, sądowy kurator zawodowy lub dyrektor zakładu karnego w którym przebywasz. Sąd ma 30 dni na wydanie postanowienia co do dozoru. Na postanowienie przysługuje Ci zażalenie. Musi być ono rozpoznane w terminie 7 dni.

W przypadku odmowy udzielenia zezwolenia na odbycia kary w drodze dozoru, ponowny wniosek może być złożony przez Ciebie lub Twojego obrońcę, w tej samej sprawie, dopiero po upływie 3 miesięcy od wydania odmownego postanowienia.

Sąd penitencjarny na Twój wniosek może udzielić Ci warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania kary pozbawienia wolności w drodze dozoru elektronicznego. Zasady jakie sąd w tym przypadku stosuje, są te same jak w przypadku warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania kary pozbawienia wolności.

Od wniosku o dozór elektroniczny nie pobiera się opłaty sądowej.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kinga Grudzień 1, 2016 o 20:20

Ile kosztuje złożenie tego wniosku o dozór?

Odpowiedz

Marlena Lipiec 19, 2017 o 14:29

Witam, mój konkubent został osadzony w areszcie śledczym do odbywania kary dostał 3 miesiące staramy się o dozór elektroniczny ja obecnie jestem w 8 m-cu ciąży i mamy 2 dzieci na utrzymaniu . Co możemy zrobić aby to się udalo

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 19, 2017 o 16:25

Dzień Dobry Pani Marleno,
Witam Panią serdecznie!
Nie znam szczegółów sprawy więc trudno mi się wypowiedzieć co do tego czy dozór zostanie udzielony. Myślę jednak, że są Państwo na dobrej drodze żeby go uzyskać. W razie jakiś problemów mogą Państwo zawsze skorzystać z mojej pomocy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kamila Październik 30, 2017 o 16:08

Dzien Dobry moj narzeczony przebywa w areszcie odwiesili mu wyrok 1 rok. Mamy 3 miesieczne dziecko, mieszkamy z iego mama ktoda jest schorowana i po dwoch szpitalach. Narzeczony nie dawnjo wrocol z Holandi i chcial szukac pracy w Polsce jest jedynym zywicielem w domu. Jakie mamy szanse o dozor elektronicznyh i jakie dokumenty trzeba zlozyc i kto powinien je zlozyc

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: