Czy złożyć pismo czy też iść na posiedzenie sądowe?

Daniel Anweiler        31 stycznia 2018        6 komentarzy

Często spotykam się w pytaniach od moich klientów czy mają napisać pismo do Sądu czy też iść na posiedzenie np. w sprawie zarządzenia wykonania kary, zamiany kary czy też inne wszczęte z inicjatywy innego organu lub przez Sąd z urzędu.

Czy złożyć pismo?

Czy złożyć pismoW sprawach rozpoznawanych na posiedzeniu niejawnym to złożenie pisma to wszystko co możesz zrobić. Warto zatem w piśmie zawrzeć wszystkie okoliczności jakie chcesz, żeby Sąd wziął w Twojej sprawie pod uwagę. Jeżeli powołujesz się na jakieś okoliczności np. chorobę lub ponoszone wydatki warto dołączyć potwierdzenia tychże okoliczności tj. dokumentację medyczną czy rachunki albo faktury. Składając pismo pamiętaj podać sygn. akt sprawy, żeby pismo szybciej trafiło do akt Twojej sprawy. Na końcu oprócz podpisu wymień jakie składasz załączniki, żeby nie było potem wątpliwości co złożyłeś.

Czy iść na posiedzenie?

Organy postępowania karnego wykonawczegoZdarzyć się może, że skoro posiedzenie sądu jest jawne to dostaniesz list o terminie ze wskazaniem czy masz się stawić obowiązkowo tzn. jesteś wezwany czy też jesteś tylko zawiadomiony o posiedzeniu. W pierwszym przypadku musisz się stawić na wezwanie sądu bo inaczej zostaniesz na następne doprowadzony przez Policję. W drugim przypadku możesz ale nie musisz stawić się w sądzie. Jednakże, oczywiście w zależności od sprawy, warto stawić się w sądzie i przypilnować swojej sprawy.

Co zrobić jak jednak nie byłeś na posiedzeniu sądowym?

Jeżeli byłeś wezwany na posiedzenie sądowe to jak najszybciej musisz wytłumaczyć i usprawiedliwić swoją nieobecność prosząc o wyznaczenie nowego terminu na który już się stawisz.

W przypadku gdy byłeś tylko zawiadomiony o terminie i nie poszedłeś to warto a właściwie należy dowiedzieć się o tym co sąd postanowił. Należy zrobić to także szybko gdyż czas na zażalenie to 7 dni i może on już biec od czasu posiedzenia.

Osobiście uważam, że najważniejsze w postępowaniu karnym wykonawczym jest dobre napisanie pisma czy wniosku. Zawarcie w nim wszystkich potrzebnych dla sądu informacji, które mogą spowodować, że sąd orzeknie po Twojej myśli. Tak naprawdę samo posiedzenie sądowe to 10 % całego postępowania. Nie oznacza to jednak, że nie warto chodzić na posiedzenia w swojej sprawie. Jak stawisz się w sądzie to sędzia widzi, że zależy Ci na sprawie i może przychylniejszym okiem spojrzeć na Twoją prośbę.

Dlatego też polecam pisać do sądu i chodzić na posiedzenia.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marek Czerwiec 23, 2018 o 01:33

Dzień dobry,
jeśli cofnięto mi zgodę na SDE z powodu nieprzestrzegania harmonogramu (nie wyrabiałem się w pracy) to czy po upływie 3 miesięcy ponownie mogę wnioskować o SDE?
Jeśli tak to w przypadku gdy było złożone zażalenie na decyzję o cofnięciu zgody i sąd apelacyjny oddalił to zażalenie więc utrzymał postanowienie I instancji w mocy to czas 3 miesięcy płynie od wydania postanowienia czy od odrzucenia przez sąd II instancji zażalenia?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 23, 2018 o 11:35

Dzień Dobry Panie Marku,
Witam Pana serdecznie!
Po uchyleniu zgody na odbywanie kary w drodze dozoru elektronicznego nie ma możliwości odbywania tej samej kary z drodze dozoru po raz kolejny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta Październik 25, 2018 o 14:12

Jak długo trwa posiedzenie sądu w danej sprawie i czy odrazu sędzia wydaje postanowienie

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 25, 2018 o 17:47

Dzień Dobry Pani Marto,
Posiedzenie sądu nie ma określonego czasu trwania. Sąd może wydać postanowienie od razu odroczyć jego wydanie lub odroczyć jego uzasadnienie na 7 dni.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Patryk Październik 29, 2018 o 05:45

Czy jeżeli mam sprawę o zamianę kary z ograniczenia na pozbawienie wolności, przez chodzenie w kratkę i się na nią stawię z połową odbytej kary, to mogę złożyć USTNIE wniosek o anulowanie reszty, wraz ze stosownym, również ustnym uzasadnieniem? Czy wniosek da się złożyć jedynie w formie pisemnej

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 30, 2018 o 08:49

Dzień Dobry Panie Patryku,
Witam Pana serdecznie!
Wniosek może Pan złożyć na posiedzeniu ale może się okazać, że sąd go nie rozpozna gdyż będzie rozpoznawał tylko wniosek o zamianę.
Proszę lepiej złożyć osobny wniosek przed posiedzeniem a sądowi pokazać, że złożył Pan taki wniosek z prośbą o odrodzenie posiedzenia do czasu rozpoznania wniosku o uznanie prac za wykonane.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: