Czy warunkowe umorzenie sprawy jest wpisywane do rejestru karnego?

Daniel Anweiler        21 maja 2016        12 komentarzy

Czy warunkowe umorzenie jest wpisywane do KRKW poprzednich wpisach pokazałem Ci, że skazanie nie musi się ciągnąć za Tobą w nieskończoność. Spotykam się czasem z pytaniami czy warunkowe umorzenie sprawy też jest widoczne w rejestrze karnym? Jednym zdaniem czy jak warunkowo umorzono Twoją sprawę to czy jesteś karany czy też nie?

W Krajowym Rejestrze Karnym gromadzi się informacje o osobach:

  1. prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
  2. przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
  3. przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii; (…)

Zatem warunkowe umorzenie postępowania wobec Ciebie jest wpisane do Krajowego Rejestru Karnego.

To czy zatem uzyskasz zaświadczenie o niekaralności?

Tak. Wpis o warunkowym umorzeniu postępowania jest co prawda wpisany do KRK, ale nie jest to wpis do kartoteki osób skazanych. Warunkowe umorzenie to nie skazanie z warunkowym zawieszeniem postępowania. Korzystasz zatem z dobrodziejstwa jakie przysługuje osobą nieskazanym. Możesz zatem zwrócić się o zaświadczenie o niekaralności i takie zaświadczenie otrzymasz.

Wpis o warunkowym umorzeniu postępowania wobec Ciebie zostanie z urzędu usunięty po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, który biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

eryk Maj 6, 2017 o 08:39

„przysługuje osobą nie skazanym”, chyba Pan Adwokat miał na myśli przysługuje OSOBOM NIESKAZANYM. Osobom – liczba mnoga, nieskazanym – piszemy łącznie….

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 15, 2017 o 17:05

Dzień Dobry Panie Eryku,
Dziękuję za korektę. Już poprawiam. Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Październik 31, 2017 o 11:58

Witam mam warunkowe umorzenie postępowania karnego,wystąpiłem z wnioskiem o zaświadczenie o niekaralności,kazano mi czekać od siedmiu do czternastu dni czemu, kiedy wcześniej gdy nie figurowałem w rejestrze karnym( przed orzeczeniem sądu)załatwiałem to od ręki.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 31, 2017 o 12:05

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Nie mam pojęcia dlaczego tak długo musi to trwać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Marzec 1, 2018 o 13:26

Dzień dobry, otrzymałem zaświadczenie z wpisem o tym iż umorzone zostało warunkowo postępowanie karne wobec mnie. Czy jest możliwość dostania zaświadczenia bez tego wpisu- mój pracodawca postawił taki warunek, jeżeli mam umorzenie to nie mam pracy, przyjmuje tylko z czystą kartą. Co robić w takiej sytuacji ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 6, 2018 o 22:09

Dzień Dobry Panie Karolu,
Warunkowe umorzenie postępowania zostanie wykreślone z KRK po upływie próby + 6 miesięcy z mocy prawa. Nie można nic więcej zrobić.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aleksander Lipiec 16, 2018 o 22:53

Dzien dobry Panie Mecenasie,
A może Pan wytłumaczyć do końca: mam taką sprawę poszedłem dzisiaj we Wrocławiu do KRK w sprawie otrzymania zaświadczenia o niekaralności – dostałem odpowiedź za 2 dni z którego wynika, ze jestem karanym + załącznik z opisem moich danych oraz mojej kary. Dostałem pieczątkę \”Odpowiedz w załączeniu\” zamiast dużej \”NIE KARANY\”. W jaki sposób mogę prosić o zaświadczeniu /lub o poprawieniu, gdzie będzie pisane, ze nie jestem karanym jaki art /lub paragraf kodeksu itd.
Chciałbym również dodać szczegóły w swojej spawie: art. 278 § 1 kk art. 66 § 1 kk i art. 66 § 2 kk i art 67 § 1 kk art. 67 § 2kk – postępowanie warunkowo umorzono na 2 lata dozór kuratora sądowego w okresie proby.
Kolumny \”Wykonanie kary zawieszone na lat\” / \”Wykonanie kary, środków karnych, kompensacyjnych i zabezpieczających oraz przepadku\” – są puste.
Mam wielką nadzieje na Pana pomóc!
Dziękuję.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 25, 2018 o 21:23

Dzień Dobry Panie Aleksandrze,
Witam Pana serdecznie!
Proszę o szczegółowe informacje co do treści załącznika jaki Pan dostał na maila daniel.anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Zdesperowana Sierpień 14, 2018 o 23:07

Witam
Jeśli jest warunkowe umorzenie postępowania to będę otrzymam zaświadczenie o nie karalność?
Nie mogę mieć adnotacji warunkowo umorzono

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 17, 2018 o 13:00

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Tak, otrzyma Pani zaświadczanie o nie karalności.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Patryk Sierpień 26, 2018 o 14:59

Dzień dobry.
W kwietniu poprzedniego roku miałem sprawę w sądzie i sędzia warunkowo umorzył postępowanie. W tym miesiącu chciałbym dostać dokument o niekaralności, ponieważ jest mi potrzebny w mojej pracy. Czytałem i rozmawiałem z różnymi osobami. Jedni mówią że na tym dokumencie będzie widniała adnotacja o warunkowym umorzeniu sprawy. Czy to prawda? Czy jest możliwość aby taka adnotacja nie znalazła się na tym dokumencie? Jeżeli tak to jak wypełnić ten dokument aby była tylko informacja o niekaralności.
Z góry dziękuję za szybką odpowiedz oraz pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 3, 2018 o 19:36

Dzień Dobry Panie Patryku,
Witam Pana serdecznie!
Może się Pan zwrócić o zaświadczenie o nie karalności i takie Pan otrzyma.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: