Czy warunkowe umorzenie sprawy jest wpisywane do rejestru karnego?

Daniel Anweiler        21 maja 2016        4 komentarze

W poprzednich wpisach pokazałem Ci, że skazanie nie musi się ciągnąć za Tobą w nieskończoność. Spotykam się czasem z pytaniami czy warunkowe umorzenie sprawy też jest widoczne w rejestrze karnym? Jednym zdaniem czy jak warunkowo umorzono Twoją sprawę to czy jesteś karany czy też nie?

W Krajowym Rejestrze Karnym gromadzi się informacje o osobach:

  1. prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
  2. przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
  3. przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii; (…)

Zatem warunkowe umorzenie postępowania wobec Ciebie jest wpisane do Krajowego Rejestru Karnego.

To czy zatem uzyskasz zaświadczenie o niekaralności?

Tak. Wpis o warunkowym umorzeniu postępowania jest co prawda wpisany do KRK, ale nie jest to wpis do kartoteki osób skazanych. Warunkowe umorzenie to nie skazanie z warunkowym zawieszeniem postępowania. Korzystasz zatem z dobrodziejstwa jakie przysługuje osobą nieskazanym. Możesz zatem zwrócić się o zaświadczenie o niekaralności i takie zaświadczenie otrzymasz.

Wpis o warunkowym umorzeniu postępowania wobec Ciebie zostanie z urzędu usunięty po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, który biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

eryk Maj 6, 2017 o 08:39

„przysługuje osobą nie skazanym”, chyba Pan Adwokat miał na myśli przysługuje OSOBOM NIESKAZANYM. Osobom – liczba mnoga, nieskazanym – piszemy łącznie….

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 15, 2017 o 17:05

Dzień Dobry Panie Eryku,
Dziękuję za korektę. Już poprawiam. Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Październik 31, 2017 o 11:58

Witam mam warunkowe umorzenie postępowania karnego,wystąpiłem z wnioskiem o zaświadczenie o niekaralności,kazano mi czekać od siedmiu do czternastu dni czemu, kiedy wcześniej gdy nie figurowałem w rejestrze karnym( przed orzeczeniem sądu)załatwiałem to od ręki.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 31, 2017 o 12:05

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Nie mam pojęcia dlaczego tak długo musi to trwać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: